Další sankce? Rusko cení zuby, v USA prý uplatňují dvojí metr

Moskva - Spojené státy dál vyvíjejí silný diplomatický nátlak na Rusko. Moskva se dnes rázně ohradila proti rozšiřování sankcí a varuje, že do budoucna bude ohroženo řešení problémů jakými jsou syrská krize či jaderný program Íránu.

Ruský prezident Vladimír Putin na zasedání Bezpečnostní rady v Kremlu (22.7.2014).

"Ve Washingtonu se už mohli přesvědčit, že podobné nepřátelské výpady jsme nenechali a nenecháme bez odpovědi," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič v reakci na rozšíření seznamu ruských představitelů potrestaných zákazem vstupu do USA.

Podle mluvčího jde o čistě politické rozhodnutí, motivované nejspíše snahou ukončit rok "ve vysokém protiruském tónu" a "přáním rozleptat rámec dvoustranných vztahů".

Washington prý uplatňuje dvojí měřítko, když kritizuje Rusko za stav lidských práv, ale současně zavírá oči před problémy s lidskými právy v samých USA, kde tajné služby donedávna měly právo uplatňovat středověké mučení a "policisté až dosud beztrestně zabíjejí lidi jen proto, že mají jinou barvu kůže".

"Spojené státy se úporně snaží rozšířit platnost vlastních zákonů na celý svět a diktovat všem své podmínky. Avšak vůči Rusku žádné nátlakové metody neuspějí," zdůraznil Lukaševič.

Spojené státy zařazují na "černou listinu" ruské úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv, aby jim zakázaly vstup do USA a zmrazily majetek, který ve Spojených státech mají. Tuto praxi umožňuje tzv. Magnitského zákon (2012), pojmenovaný po auditorovi zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitském, který v roce 2009 zemřel za záhadných okolností v ruské vyšetřovací vazbě.

Rusko soudilo mrtvého

Magnitskij si ve vazbě stěžoval na nesnesitelné podmínky a odpírání lékařské péče, přesto se však doznat odmítal. Oficiálním důvodem jeho smrti je zánět slinivky břišní a zástava srdce. Někteří ochránci lidských práv mají podezření, že jej v cele umlátili vězeňští dozorci.

Ruská justice Magnitského ještě posmrtně obvinila z daňového podvodu. Poprvé ve své novodobé historii tak soudila zemřelého člověka. Rozhodnutí moskevského soudu zahájit proces nezvrátila ani kritika Spojených států a Evropského parlamentu. Lidskoprávní organizace proces kritizovaly a upozorňovaly, že otevře úplně novou kapitolu omezování lidských práv v zemi.

11. července 2013 shledal ruský soud mrtvého Sergeje Magnitského vinným z daňových úniků. Kvůli aktivitám Magnitského a také ředitele britského investičního fondu Hermitage Capital Williama Browdera, kterého poslal soud do vězení na devět let, přišel podle prokurátora místní, státní i federální rozpočet o více než 522 milionů rublů (asi 321 milionů korun).

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje