Řecko souhlasí, aby se Makedonie jmenovala Severomakedonská republika

Washington - Řecko souhlasí s nejnovějším návrhem OSN, aby se sousední Makedonie jmenovala Severomakedonská republika. Informuje o tom v úterý server Balkan Insight.

Přidejte svůj názor

"Na stůl se konečně dostal dobrý návrh, který zohledňuje náš pohled na název severního souseda," prohlásil řecký velvyslanec ve Spojených státech Alexandros Mallias během tiskové konference ve Washingtonu. Mallias ujistil, že Řecko bude s názvem Severomakedonská republika souhlasit.

Makedonie se po osamostatnění stalo členskou zemí OSN pod krkolomným názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), protože s názvem "Makedonie" Řecko nesouhlasilo.

Makedonie je historické pojmenování pro jednu z řeckých provincií. Ve hře byly kromě shody jmen také obavy řeckých politiků z územních požadavků Makedonců na stejnojmennou řeckou provincii.

Atény v loni v dubnu na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti kvůli sporu o název překazily přijetí Makedonie do NATO. Bývalá jugoslávská republika na to loni v listopadu reagovala žalobou u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Uvedla, že Řecko porušuje dohodu z roku 1995, kdy se Makedonie zavázala používat název FYROM, pod nímž byla v dubnu 1993 přijata do OSN výměnou za slib Řeků, že nebudou bránit začleněné Makedonie do Evropské unie a NATO.

V říjnu loňského roku zmocněnec OSN pro řešení makedonsko-řeckého sporu Matthew Nimetz představil vyjednavačům obou stran nový název. Makedonie se měla stát Republikou Severní Makedonie. Ani na to však tehdy Řecko nepřistoupilo.

Témata: makedonie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Ukrajina se zavázala ústavním dodatkem zavázala k členství v EU a NATO

19.02.2019 17:36 Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama