Za II. světovou válku nám tvrdě zaplatíte, Rusové vzkázali Němcům

Moskva – Ruské poslance napadlo, že by mohli žádat po Německu odškodnění za druhou světovou válku. V dolní komoře ruského parlamentu proto vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým wehrmachtem. Oznámil to moskevský rozhlas. Výsledná suma válečných reparací má prý dosáhnout tři biliony eur (83 biliony korun).

Klasický pohled na Rudé náměstí v Moskvě vlada
doporučujeme

Podle poslance Michaila Děgťarjova jde o stále otevřenou a velmi aktuální otázku. "Německo nezaplatilo SSSR žádné reparace za ničení a zvěrstva spáchaná za války," řekl poslanec listu Izvestija. S východním Německem, které se stalo sovětským spojencem, byla uzavřena dohoda o zániku reparačních nároků, připomněl. "Se západním Německem a tím spíš s pozdější sjednocenou Spolkovou republikou žádná taková smlouva uzavřena nebyla," uvedl Děgťarjov.

Rusko jako následnický stát Sovětského svazu má podle něj právo požadovat na Německu reparace i nyní. Podle předběžných odhadů ruských poslanců by mělo jít o částku nejméně tři biliony eur v nynějších cenách. Děgťarjov doufá, že nároky vznesou i ostatní následnické státy SSSR včetně Ukrajiny.

Poslanec neskrývá, že motivem jeho návrhu jsou sankce, které Evropská unie zavedla proti Rusku po anexi Krymu a proruské vzpouře na východě Ukrajiny. "Nezaplatili ani kopejku reparací a navíc dál v rámci Evropské unie nezákonnými sankcemi poškozují Rusko," konstatoval Děgťarjov.

Podle ruského tisku podobné nároky vznesly i nový řecký premiér Alexis Tsipras. Německo v reakci na jeho návrhy uvedlo, že nic platit nehodlá, uvedl moskevský rozhlas.
Skepse panuje i v ruských diplomatických s politických kruzích. Podle šéfa branného výboru Státní dumy Vladimira Komojedova je výplata reparací možná jen na základě mezistátní smlouvy, jejíž uzavření je 70 let po konci války nereálné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama