Za II. světovou válku nám tvrdě zaplatíte, Rusové vzkázali Němcům

Moskva – Ruské poslance napadlo, že by mohli žádat po Německu odškodnění za druhou světovou válku. V dolní komoře ruského parlamentu proto vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým wehrmachtem. Oznámil to moskevský rozhlas. Výsledná suma válečných reparací má prý dosáhnout tři biliony eur (83 biliony korun).

Klasický pohled na Rudé náměstí v Moskvě vlada
doporučujeme

Podle poslance Michaila Děgťarjova jde o stále otevřenou a velmi aktuální otázku. "Německo nezaplatilo SSSR žádné reparace za ničení a zvěrstva spáchaná za války," řekl poslanec listu Izvestija. S východním Německem, které se stalo sovětským spojencem, byla uzavřena dohoda o zániku reparačních nároků, připomněl. "Se západním Německem a tím spíš s pozdější sjednocenou Spolkovou republikou žádná taková smlouva uzavřena nebyla," uvedl Děgťarjov.

Rusko jako následnický stát Sovětského svazu má podle něj právo požadovat na Německu reparace i nyní. Podle předběžných odhadů ruských poslanců by mělo jít o částku nejméně tři biliony eur v nynějších cenách. Děgťarjov doufá, že nároky vznesou i ostatní následnické státy SSSR včetně Ukrajiny.

Poslanec neskrývá, že motivem jeho návrhu jsou sankce, které Evropská unie zavedla proti Rusku po anexi Krymu a proruské vzpouře na východě Ukrajiny. "Nezaplatili ani kopejku reparací a navíc dál v rámci Evropské unie nezákonnými sankcemi poškozují Rusko," konstatoval Děgťarjov.

Podle ruského tisku podobné nároky vznesly i nový řecký premiér Alexis Tsipras. Německo v reakci na jeho návrhy uvedlo, že nic platit nehodlá, uvedl moskevský rozhlas.
Skepse panuje i v ruských diplomatických s politických kruzích. Podle šéfa branného výboru Státní dumy Vladimira Komojedova je výplata reparací možná jen na základě mezistátní smlouvy, jejíž uzavření je 70 let po konci války nereálné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 00:01 NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Epidemie koronaviru v Británii mírně slábne

27.11.2020 18:44 Epidemie covidu-19 v Británii mírně slábne, reprodukční číslo, tedy údaj popisující rychlost šíření…

Lukašenko: Až bude nová ústava, nebudu už prezidentem

27.11.2020 17:00 Dlouholetý běloruský lídr Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že po přijetí nové ústavy už nebude…

Vyjednavač EU Barnier po pauze míří do Británie. Spory trvají, čas na…

27.11.2020 15:47 Aktualizováno Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama