Kyjev prohrál: Debalceve padlo, armáda se stahuje. Stovky mrtvol na ulicích

Kyjev - Velitel ukrajinského bojového praporu Donbas Semjon Semjončenko dnes na facebooku oznámil, že ukrajinská armáda zahájila "organizovaný a plánovitý" odchod z Debalceve. Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo upadly do zajetí. Kyjev dnes ústup z města označil za "příklad efektivního velení". V ulicích města zůstaly stovky mrtvých těl.

Přidejte svůj názor 189 komentářů

Ukrajinští vojáci stahující se z Debalceve.

Rozkaz vyklidit Debalceve dostaly ukrajinské jednotky dnes ráno od prezidenta Petra Porošenka. Vojáci k ústupu použili silnici do 50 kilometrů vzdáleného města Artemivska. Porošenko pak odletěl na východ Ukrajiny, aby ustupující vojska podpořil a velitelům předal vysoká vyznamenání.

Podle ukrajinského televizního kanálu 112 Porošenko před odletem do "zóny protiteroristické operace" prohlásil, že plánovaný odchod ukrajinských vojáků začal dnes ráno, většina z nich už z města ustoupila. Vojáci podle prezidenta opustili město s veškerou výzbrojí. "Ukázali tak světu, že žádný debalcevský kotel, o kterém hovoří povstalci, neexistoval," citovala televize hlavu státu.

Podle prezidenta byla debalcevská operace ze strany armády příkladem účinného vojenského velení. Armáda podle něj "dala povstalcům do zubů," když se pokoušeli Debalceve obklíčit.

Vedení samozvané Doněcké lidové republiky odhaduje počet ukrajinských vojáků zabitých v Debalceve na dva až tři tisíce. "Předpokládali jsme, že v obklíčení je deset tisíc mužů, až tři tisíce z nich přišly o život," řekl novinářům náměstek doněckého "ministra obrany" Eduard Basurin.

Ukrajinský zpravodajský server Ostrov oznámil, že rozhodnutí o ústupu z Debalceve padlo v sídle hlavy státu v úterý večer. "Ano, stahujeme vojáky z (debalcevské) kapsy a žádáme spojence o zbraně," řekl serveru zdroj z prezidentské kanceláře. "Vzhledem k tomu, že Rusko porušilo minské dohody, byla přijata vojenskopolitická rozhodnutí, která vejdou brzy ve známost," řekl zdroj ukrajinského serveru.

VIDEO: Ukrajinští vojáci se v Debalceve vzdávají

Zdroj: YouTube

Odchod ukrajinských vojáků proběhl v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelovali z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Reportér agentury AP viděl na silnici z Debalceve desítky ustupujících ukrajinských vojáků, zjevně rozhořčených, že do obleženého města nedorazily posily.

"Kozáci chtějí ukrajinské zajatce vraždit po jednom, dokud nebudou na kolenou prosit za odpuštění," napsala agentura.

Jako prostředník při dojednání klidu zbraní v Debalceve se dnes nabídl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. "Jsme připraveni zajistit vyvedení všech ukrajinských vojáků a zaručit se, že už nikdy nebudou bojovat," řekl Lukašenko novinářům.

"Kamarádi, kteří se chtěli probít z obklíčení, leží mrtví na zničených bojových vozidlech nebo prostě na ulici," oznámila agentuře Unian telefonicky z Debalceve ukrajinská dobrovolnice Inna. Přesný počet mrtvých podle ní nikdo nezná, půjde ale do stovek.

Vstupte do diskuze (189)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina skončí v Interpolu, pokud do čela zvolí Rusa

19.11.2018 17:52 Ukrajina může pozastavit své členství v mezinárodní policejní organizaci Interpol, pokud jejím…

Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského, byl prý otráven

19.11.2018 17:37 Aktualizováno Ruská justice dnes přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti…

Brexit: Z dramatu se stala fraška. Kdysi obdivovaná britská politická…

19.11.2018 16:13 Komentář Petra Šulky – Jednání kolem brexitu je u konce. Premiérka Theresa Mayová dohodla s EU…

Ruský policista zvažoval špionáž pro USA, sám se udal

19.11.2018 13:48 Vyzrazením tajných informací o ruských bezpečnostních složkách chtěl ruský policista zlepšit své…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama