Kolik ruských vojáků padlo na Ukrajině? Čísla jsou děsivá

Kyjev - O tom, že se na Ukrajině pohybují ruské vojenské jednotky, dnes snad již nikdo nepochybuje. Ačkoliv je otázkou, jestli je jejich působení v době krize dobrovolné, jak tvrdí Moskva, nebo záměrné, jak tvrdí západní země, na jednom se shodují obě strany konfliktu. Ruští vojáci na Ukrajině umírají, a počty jsou děsivé.

Přidejte svůj názor 223 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přesné počty zahraničních vojáků pohybujících se na Ukrajině nikdo nezná a podobně jsou na tom i počty zemřelých. Střízlivé odhady začínají na několika stovkách padlých za celou dobu více než ročního konfliktu, jiné hovoří až o několika tisících. Nyní, kdy se situace mezi ukrajinskou armádou a separatisty trochu zklidnila, se začínají počítat mrtví, a jejich odhady se různí.

Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow minulý týden uvedl, že zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu se v očích veřejnosti setkává se stále menší oblibou. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nuland o pár dní dříve uvedla, že Moskva poslala na Ukrajinu bojovat po boku separatistů "tisíce a tisíce vojáků". Navázala tak na slova velitele amerických sil v Evropě Bena Hodgese, který tvrdí, že se na Ukrajině pohybuje 12 tisíc ruských vojáků.

Některé zpravodajské servery a deníky jdou ale ve svých odhadech ještě dále. Podle serveru ​Kyiv Post+, který se zabývá výhradně ukrajinským konfliktem, se na Ukrajině pohybuje nejméně 14 tisíc ruských vojáků a dalších 55 tisíc je připraveno na ruské straně hranic. Všechny tyto dohady ale Rusko důrazně popřelo.

Podobně, jako se rozchází údaje o počtech ruských vojáků na Ukrajině, se liší i počty odhadovaných mtvých. NATO ve svých posledních odhadech uvedlo, že na Ukrajině padlo od loňského léta přes 5600 lidí, podle OSN je to více než 6000. Německá rozvědka naopak uvedla, že při bojích na východě Ukrajiny dosud zahynulo téměř 50 tisíc vojáků a civilních obyvatel.

Rusové na Ukrajině? Svět přestává pochybovat 

Na počátku ukrajinského konfliktu se svět dělil na dva tábory. Zatímco jedni tvrdili, že zapojení ruských vojáků do ukrajinského konfliktu je nemožné, jiní byli přesvědčeni, že tam tyto jednotky skutečně operují. Moskva dlouhou dobu přítomnost svých vojáků na Ukrajině popírala, postupně ale začala přiznávat, že pokud tam nějací vojáci jsou, jsou na dovolené, resp. jsou tam ze své vlastní vůle.

Od té doby, potažmo od počátku celého konfliktu, už uplynulo několik měsíců, a nyní o přítomnosti ruských vojáků na východě Ukrajiny informují už i ruská média. Například válečný zpravodaj deníku Kommersant Ilja Barabanov navštívil na konci února město Debalceve a uvedl, že boje proti ukrajinským obráncům města vedli ruští vojáci.

Další potvrzení ruských jednotek na Ukrajině přinesl list Novaja Gazeta, který otiskl rozhovor s těžce zraněným a popáleným ruským tankistou. Ten deníku přiznal, že devadesát procent vojenské síly při dobývání města tvořili ruští vojáci.

Z výše uvedeného je zřejmé, že vysoká škála odhadů počtů mrtvých se promítne i do počtu údajných mrtvých ruských vojáků, jejichž odhad se pohybuje od pár stovek po mnoho tisíc.

V lednu nevládní organizace Otevřené Rusko, kterou zřídil někdejší vězněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij, zveřejnila na svém webu seznam 250 ruských vojáků. Americké zpravodajské agentury zašly o trochu dále a oficiálně přiznaly, že o tom, kolik je mezi mrtvými ruských vojáků, nemají přesné informace. Odhadují ale, že během krize na Ukrajině padlo zhruba 400-500 ruských vojáků.

Prestižní deník The Financial Times před několika dny upozornil na databázi Gruz-200, kterou provozuje ruská aktivistka a obhájkyně lidských práv Jelena Vasiljevová. Databáze obsahuje jména stovek Rusů, kteří zemřeli při bojích na Ukrajině, a deník i Vasiljevová shodně uvádí, že skutečný počet mrtvých ruských vojáků může být vyšší než 5000, což je číslo, které překonává i odhady zavražděného ruského kritika Kremlu Borise Němcova.

Objevují se ale i čísla, která jsou mnohem vyšší. Podle ruského blogera Olega Jarčuka na Ukrajině zahynulo více než 7500 ruských vojáků. Profesor Michiganské státní univerzity Igor Markov tvrdí, že v únoru přesáhl počet zabitých ruských vojáků 7300. Méně věrohodné zdroje pak operují i s mnohem většími čísly, ty už ale vzhledem k odhadovaným počtům vojáků na Ukrajině nelze brát zcela vážně. 

V tuto chvíli je tedy pravděpodobné, že podobně jako ve válce v Afghánistánu a jiných ozbrojených konfliktech se i zde dozvíme oficiální statistiky až dlouho po ukončení celého konfliktu.

Loading...
Vstupte do diskuze (223)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sibiř v plamenech. Hoří milion hektarů lesa, města dusí dým

23.07.2019 08:27 Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo…

Oběť globálního oteplování. Na Islandu odhalí pamětní desku prvnímu…

23.07.2019 08:14 Nová pamětní deska bude na Islandu připomínat první ledovec, který zmizel v důsledku oteplování…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Ukrajina už nechce teror? Kreml reaguje na volby

22.07.2019 18:18 Za "hlasování naděje" dnes ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama