Zabili by ho, říká Putin o úprku Janukovyče. Kreml chystal atomovku

Moskva - Ruská televize Rossija 1 dnes odvysílala film "Krym. Cesta do vlasti". Vladimir Putin v něm tvrdí, že organizátoři převratu na Ukrajině chtěli Viktora Janukovyče fyzicky zlikvidovat. Také se zmínil o jaderných zbraních.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Viktor Janukovyč
doporučujeme

"Prostě by ho zabili," popsal ruský prezident vyhlídky exprezidenta Janukovyče, který se od převratu loni v únoru skrývá v Rusku.

"Naše elektronická rozvědka registrovala pohyb jeho prezidentské kolony pokaždé, kdy telefonoval. Znali jsme proto místo jeho pobytu. Byli jsme odhodláni ho dostat přímo z Doněcku, po souši, po vodě nebo vzduchem. Poslali jsme tam velkorážné kulomety, aby nedošlo ke zbytečným rozhovorům," řekl Putin.

Janukovyče ruský prezident neodsuzuje, i když připouští, že "následky jeho nečinnosti byly těžké". Tři týdny po Janukovyčově útěku se na Krymu za ruské vojenské asistence konalo referendum, jehož účastníci se drtivou většinou vyslovili pro spojení s Ruskem.

Zdroj: YouTube

Ruskou pomoc Krymu vyvolala exploze nacionalismu na Ukrajině, tvrdí ruský prezident. Myšlenka připojit poloostrov k Rusku se prý objevila až po Janukovyčově svržení. "Nikdy jsme o odtržení Krymu neuvažovali. Do okamžiku, než začaly události na Majdanu a státní převrat," poznamenal Putin s odkazem na masové demonstrace Ukrajinců na kyjevském náměstí Nezávislosti. "Jednali jsme tak, jak jsme museli jednat," dodal.

Pro ozbrojení ukrajinských vojáků dislokovaných na Krymu Putin použil služeb vojenské rozvědky GRU. "Abychom blokovali a odzbrojili 20.000 dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty," uvedl Putin.

Putin také v televizním dokumentu řekl, že po anexi byl připraven uvést v pohotovost ruské jaderné prostředky. Podle prezidenta nebylo hned jasné, jak na ruský zábor zareaguje Západ. "Proto jsem hned v první etapě byl nucen příslušným způsobem zorientovat naše ozbrojené síly. Nejen zorientovat, ale dát i přímé rozkazy," řekl prezident. Na dotaz moderátora, zda to znamená uvedení jaderných sil do stavu pohotovosti, šéf Kremlu řekl: "Byli jsme připraveni to udělat. Nehodlali jsme do toho jít čelem, ale přinutili nás k tomu."

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Petrohradu brutálně zavraždili aktivistku, byla na černé listině hnutí…

23.07.2019 16:12 V Petrohradu brutálně zavraždili známou aktivistku za práva sexuálních menšin, která figurovala na …

Ruskem otřásla tragédie na dětském táboře, je vyhlášen státní smutek

23.07.2019 14:30 Nejméně čtyři děti přišly o život při požáru na letním táboře v Chabarovském kraji na východě Ruska…

Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

23.07.2019 11:22 Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu…

Do ukrajinského parlamentu byl poprvé zvolen černoch, fandil protestům na…

23.07.2019 11:14 Do ukrajinského parlamentu byl v nedělních předčasných volbách poprvé zvolen černošský poslanec,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama