Návrh Kyjeva rozzuřil Moskvu a separatisty. Propuknou boje nanovo?

Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ostře zkritizoval úterní novelu ukrajinského zákona o samosprávě povstaleckých území, která podmiňuje nový správní režim konáním mimořádných místních voleb. Nevoli vyjadřují též vůdci proruských rebelů, kteří dokonce hrozí obnovením bojů na Donbasu.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Podle ruského ministra je novela zákona "alarmujícím porušením politické části minské dohody," která kromě příměří a výměny zajatců předpokládá i správní decentralizaci.

"Kyjev se snaží přepsat mírové dohody, hrubě je porušuje. Samosprávu podmiňuje osvobozením takzvaných okupovaných území a výměnou prakticky všech zvolených zástupců za bůhvíkoho," prohlásil Lavrov. "Je to pokus doslova obrátit dohody vzhůru nohama."

Hrozbou obnovení bojů v Donbasu dnes doprovodili svůj komentář ke krokům ukrajinského parlamentu vůdci východoukrajinských "lidových republik". Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij ve společném prohlášení uvedli, že Kyjev sabotuje mírový proces. Prezident Petro Porošenko a ukrajinští poslanci novelou zákona o samosprávě "porušili zákon, který loni sami schválili," uvádí se v prohlášení.

"Závěr je jasný: Kyjev nestojí o mír. Vojenskou, politickou i morální porážku utrpěla Ukrajina už nejednou. Budiž, bude bita znovu, tolikrát, kolikrát to bude třeba pro konečné zničení ukrajinských válečníků," uvádí se v dokumentu.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Ukrajina se zavázala ústavním dodatkem zavázala k členství v EU a NATO

19.02.2019 17:36 Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama