Slovensko je pro Rusko nesmírně důležité, ukázala analýza. Čtěte proč

Washington/Bratislava/Moskva - Jednou z nejdůležitějších zemí v probíhajícím ukrajinském konfliktu, který vyburcoval jednotky NATO i ruskou armádu, je Slovensko. Ukázala to analýza soukromé zpravodajské agentury Straftor.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Bratsilava, Slovensko

Slovensko se podle analýzy stává stále důležitější zemí v probíhajícím konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Vezměme si například ruský plyn, který Vladimir Putin používal coby jednu z hlavních pák na Ukrajinu. Ta pohrozila Rusku zásobováním ze zpětného toku a Kyjev se nyní snaží zvýšit nákupy plynu z Evropy skrze transport právě přes slovenské území. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sice na nedávné návštěvě Bratislavy uvedl, že možnost reverzního toku plynu neporušuje dohodu s Ruskem, i přesto byla návštěva Lavrova podle odborníků ze Stratforu součástí snahy Moskvy přesvědčit Slovenskao k omezení těchto toků a zabránit pokračování sankcí Evropské unie proti Rusku. Možnosti Moskvy, jak zvýšit svůj vliv v Bratislavě, jsou ale stále omezené.

Slovensko se jako malá hornatá země nachází na důležitém strategickém bodě, hraničí totiž s Ukrajinou i Polskem. Ačkoli je členem NATO a Evropské unie, historické zkušenosti nás učí, že ne vždy se staví na stranu Západu. Stejně jako mnoho okolních zemí muselo i Slovensko uplatňovat strategii balancu mezi Ruskem a Evropskou unií. Po vypuknutí krize na Ukrajině západní spojenci tlačili na Slovensko, aby se více angažovalo v plánech NATO a zvýšilo vojenskou přítomnost podél východních hranic.

Slovensko se navíc brání sankcím Evropské unie proti Rusku. I když se vláda nakonec vyslovila ve prospěch zavedení těchto sankcí, premiér Robert Fico veřejně uvedl, že sankce jsou neúčinné a škodlivé pro vztahy s Ruskem. Naši východní sousedé rovněž nesouhasí s plánem Spojených států posílit obrannou spolupráci v regionu prostřednictvím operace "Atlantic Resolve".

Původ vlivu Moskvy na Slovensko má podle analýzy své kořeny ve vývozu a investicích. Vzájemný obchod mezi oběma zeměmi je sice poměrně skromný; v roce 2013 tvořil objem vývozu do Ruska jen 4 procenta celkového exportu import z Ruska se pohyboval na hranici 10 procent, nicméně v roce 2012 vstoupila na slovenský trh ruská Sberbank. V roce 2013 banka vlastnila 2,9 procent podílu na trhu a to i přesto, že některé zprávy naznačovaly, že by mohla Sberbank ze země odejít. V červnu 2014 ale Sberbank oznámila, že půjčí Slovenským elektrárnám 870 milionů eur. Podle podmínek této dohody bude musí ale Slovenské elektrárny využít část těchto prostředků na nákup jaderného paliva z Ruska. Tato půjčka slouží Rusku k dvojímu účelu: Posiluje roli ruské banky na Slovensku a posiluje vazby mezi slovenskou jadernou energetikou a Ruskem, čímž se zvyšuje vliv Moskvy.

Stratfor upozorňuje, že Slovensko má také mnohem silnější vyjednávací pozici, než jeho sousedi. Je totiž významným tranzitním centrem pro dovoz ruského zemního plynu a ropy. Na rozdíl od jiných tranzitních států, jako je Ukrajina, má totiž Slovensko přístup k evropským trhům, což znamená, že může nakupovat zemní plyn ze zemí, jako je Německo. Slovensko má na dovoz ropy a zemního plynu podepsané smlouvy na 20 let, které v roce  2008 uzavřelo s Gazpromem. Ceny jsou v rámci těchto dohod modifikované jednou za tři roky. Slovenský přístup k energetickým trhům v západní a severozápadní Evropě tak zvyšuje jeho vyjednávací pozici. Kromě toho je v plánu i propojení mezi Slovenskem a Maďarskem. Stratfor závěrem analýzy upozorňuje, že spolu se stoupajícím vlivem Slovenska klesají ekonomické problémy Ruska a snižuje se tak omezená schopnost Moskvy nabídnout Slovensku další finanční nabídky.

Témata: Slovensko | Rusko
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama