Je Putinovo Rusko fašistické? Ruský profesor nabízí zajímavé vysvětlení

New York – Mnoho ruských analytiků v Rusku i v zahraničí označují Putinův režim za fašistický. Tento termín nepoužívají náhodně, ale jako formu opovržení. Pravdou ale je, že Putinovo Rusko skutečně připomíná Mussoliniho Itálii nebo Hitlerovo Německo, upozorňuje profesor politologie z univerzity v Newarku Alexander J. Motyl v komentáři pro The Moscow Times.

Vladimír Putin
doporučujeme

Profesor Motyl jako příklad uvádí hned několik odborníků, kteří mluví o Rusku ve spojení s fašismem. Ruský profesor z newyorské univerzity Mikhail Iampolski mluví o kvazifašistickém diskurzu, podle kterého Moskva odmítá cokoliv, co by mohlo být považováno za známku slabosti nebo ženství včetně „liberalismu a homosexuality". Tyto rysy pak následně promítá do svého nepřítele. V důsledku toho jsou pak Ukrajinci obviňování s fašismu, zatímco ruský fašismus je nahrazen falešnou idealizací vlastního obrazu.

V březnu moskevský komentátor Jevgenij Ikhlov obvinil Putina ze zavedení „levicového fašismu". V lednu 2015 Andrej Zubov, který byl vyhozen z Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, tvrdil, že ruský prezident stavěl „firemní stát fašistického typu zabalený v sovětské ideologii, ideologii stalinismu".

Analytici mají podle profesora Motyla pravdu. „Důkazy jsou přesvědčivé. Fašistické režimy mají charismatické diktátory s hyper-mužským kultem osobnosti, dávají najevo hyper-nacionalistické étos, kult násilí, masovou mobilizaci mládeže, vysoké úrovně represe, mocné propagandistické nástroje a imperialistické projekty. Fašistické režimy jsou velmi populární, obvykle proto, že charismatický vůdce oslovuje široké vrstvy obyvatelstva. Na Putina a jeho Rusko to sedí perfektně," domnívá se politolog ruského původu.

Tím, že ruští kritici Putinova režimu o Rusku říkají, že je fašistické, projevují podle Motyla větší odvahu než jejich západní neruské protějšky. „Někteří lidé se Západu skutečně věří, že Putinova diktatura se liší od minulých fašistických režimů. Často hledají rozdíly v historických podmínkách, které vedly Hitlera, Mussoliniho a Putina, ale nevidí skutečné vlastnosti těchto režimů. Tím ale pletou původ věcí s jejich funkcí. Nikdo by neřekl, že Amerika není demokratická, protože počátky americké demokracie leží v revoluci, a není to jako v Británii, která prošla historickým vývojem," nabízí parelelu politolog.

Mnozí lidé ze Západu se podle profesora bojí nazývat věci pravými jmény. Pokud by totiž Putinovo Rusko bylo fašistické, pak by bylo srovnatelné s hitlerovským Německem a Missoliniho Itálií, a tak by bylo nutně zlé. „A to by znamenalo, že volání po tom, že je nutné Putinovi porozumět, by bylo volání, že je nutné porozumět zlu. Proto je lepší předstírat, že Rusko fašistické není," říká jasně Motylek.

Pokud to prý bude jako v minulosti, spory o fašismus zmizí samy. „V roce 1980 ruští kritizi o Sovětském svazu mluvili jako o totalitním, tento pojem byl západními odborníky považován za anti-komunistický. Západní analytici se obávali důsledků používání tohoto slova a nahrazovali ho pojmem autoritativní nebo nedemokratický. Až poté, co jim Rusové ukázali, že pojem totalitní je přesný a politicky korektní, začali ho teprve užívat," srovnává politolog současný stav s tím, co bylo už před zánikem Sovětského svazu.

Podobné to prý bude i teď s termínem fašismus. „Vzhledem k tomu, že Rusové sborově používají pojem fašismus, západní politici nemají jinou možnost, než poslouchat. To by znamenalo průlom. Nemuselo by to vyvolat chrastění zbraněmi. Ale znamenalo by to uznání, že Putina jeho režim jsou problém, která zmizí pouze tehdy, zmizí-li celý jeho režim," říká jasně profesor.

Není tedy možné, aby byla situace na východě Evropy rychle vyřešena. „Pro Západ to bude tvrdá práce zahrnující ekonomickou a vojenskou podporu pro Ukrajinu a sousední země, zastavení ruského imperialismu a podporu antifašistických prvků v Rusku. Dobrou zprávou je, že dnes, stejně jako tehdy, demokracie vyhraje," dodal Motyl.

Témata: Vladimír Putin | Rusko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes 100 000 Bělorusů demonstrovalo, chystá se národní stávka

25.10.2020 19:39 Aktualizováno Více než 100.000 lidí dnes demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra…

Britská policie zasahuje kvůli incidentu na tankeru

25.10.2020 17:41 Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží dnes zasahovaly kvůli incidentu na ropném…

Kvůli pandemii propáslo 80 milionů dětí očkování proti obrně

25.10.2020 10:50 Kvůli koronavirové pandemii zmeškalo letos pravděpodobně na 80 milionů dětí do jednoho roku…

Koronavirem se v Rusku nakazilo již přes 1,5 milionu lidí

25.10.2020 09:41 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 16.710 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama