Za koho kope Fico? Z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou

Moskva - Slovenský premiér Robert Fico se dnes odpoledne setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Po rozhovoru uvedl, že Slovensko jako člen EU podporuje jednotné unijní stanovisko k situaci na Ukrajině, jako svrchovaný stát si ovšem vyhrazuje právo hájit své národní zájmy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rober Fico, slovenský premiér

Fico dnes dal znovu najevo, že politiku sankcí nepovažuje za žádoucí, nicméně neopomněl zdůraznit loajalitu Bratislavy vůči společné unijní politice. "Slovensko je členem EU a podporuje jednotné stanovisko k situaci na Ukrajině. Jako svrchovaný stát si ale vyhrazujeme právo hájit své národní zájmy, aniž bychom narušovali jednotu a jednotné stanovisko EU," uvedl Fico.

"Slovenská vláda vždy sankce považovala jen za nástroj, nikoli za politické řešení. V červnu na summitu Evropské unie pro nás bude důležitá otázka plnění minských dohod oběma stranami. Pokud bude plnění realitou, budeme podporovat zrušení sankcí," konstatoval premiér. "Nechceme, aby se Ukrajina stala novou Libyí nebo Irákem," prohlásil.

Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Fico se v pondělí večer z Moskvy telefonicky spojil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, aby ho ujistil, že Slovensko bude jako "odpovědný stát" režim protiruských sankcí dodržovat. Slovenský list Sme k tomu poznamenal, že "Fico z Moskvy hasil vztahy s Ukrajinou".

Tématem Ficova jednání s Medveděvem byly dnes i energetické otázky. Zatímco zrušený projekt South Stream měl dopravit ruský plyn až do střední Evropy, Turkish Stream má končit na turecko-řeckých hranicích; odtud si pak mají odběratelé transport zajistit sami. Fico dnes prohlásil, že Slovensko Rusku navrhlo společný projekt, na němž by se mělo při účasti EU podílet Slovensko spolu s Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama