Rusko bojuje proti příznivcům bezchybné gramatiky. Jde prý o podporu nacismu

Moskva – Ruský deník The Moscow Times poukazuje na stíhání nejméně dvou Rusů, kteří jsou podezřelí z propagace nacismu. Skupina lidí, kteří se označují „Grammar Nazis“ se zabývá upozorňováním na gramatické chyby nejčastěji na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Moskva

Ruské úřady podle deníku začínají novou fázi boje s čímkoliv, co připomíná nacistické symboly. Teď se zaměřily na nový cíl: takzvané Grammar Nazis neboli gramatické nacisty. Tak se označují zastánci gramaticky bezchybného psaní, kteří na chyby ostatních často a rádi upozorňují především na sociálních sítích.

Poslední případ se udál minulou středu, kdy si státní zástupce předvolal Alexeje Pavlovského, šéfa firmy Bonus Media, která podporuje místní pobočku oblíbeného vzdělávacího projektu Totální diktát. V rámci projektu si mohou lidé ověřit svoji znalost ruštiny. Akce proběhla i v České republice.

„Nejprve se mě ptali na Diktát, pak na mé další občanské aktivity. Nakonec se zdvořile zeptali, co vím o Grammar Nazis a jestli někdo financuje jejich aktivity," popisoval průběh výslechu na Facebooku Pavlovsky.

Diktát se podle ruského deníku koná každý rok v dubnu a je obecně známý díky své mimořádné složitosti kvízů. Navrhují ho přední lingvisté, kteří upozorňují na největší chytáky ruského jazyk a chyby, které lidé nejčastěji dělají. Jen malý počet lidí dokázal diktát napsat bez chyby. Letos se do něj zapojilo asi 100 tisíc lidí z 52 zemí.

Pavlovsky se prokurátorovi pokoušel vysvětlit, co to obnáší být „Grammar Nazi" a jak vznikly různá obrazová loga, které skupina používá. Problémem totiž může být především to, že obrázky jsou stylizované do nacistické tématiky, hákový kříž ale nahrazuje velké písmeno G. Kontroverzi vyvolal také slogan „Grammatik Macht Frei", který odkazuje k nápisu na bráně koncentračního tábora v Osvětimi, který zní „Arbeit Macht Frei".

„Prokurátoři se mě ptali na můj postoj k těmto snímkům. Zajímalo je, jaké mám pocity vůči lidem píšícím gramatické chyby, a jestli nemám touhu je odstranit," popisuje Pavlovsky, co zažil během výslechu.

Kvůli podobnému logu byla navíc už vyšetřována bloggerka ze Sibiře Maria Burdukovská, která byla obviněna z propagace nacistické ideologie, když na sociálních sítích zveřejnila svůj obrázek o Grammar Nazis, který byl zaměřen na „podporu správného užívání a čistoty ruského jazyka". Byla shledána vinnou a musela zaplatit pokutu 1000 rublů, tedy asi 500 korun.

Témata: Rusko | nacisté
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama