Češi a Slováci bojují na Ukrajině. Založili vlastní jednotku

Doněck – Slovenský server Aktuality.sk přinesl informaci, že v řadách separatistů bojují i Češi a Slováci. Podle nejmenovaného slovenského vojáka si dokonce založili vlastní bojovou skupinu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Na východě Ukrajiny bojuje samostatná jednotka složená z Čechů a Slováků, která je součástí takzvané Mezinárodní brigády 15. armády samozvané Doněcké lidové republiky. Jeden z vojáků slovenskému serveru prozradil, že po boku proruských povstalců bojují čtyři Češi a čtyři Slováci.

Slovák zvaný Sojka, kterým je podle aktuality.sk Martin Keprta, má údajně hodnost nadporučíka. „Další Češi a Slováci nemají velitelské funkce a působí v řadových hodnostech, popřípadě jako konzultanti," uvedl.

Jednotka se podle něj věnuje "diverzi a rozvědce v týle protivníka", přičemž respektuje mírové dohody z Minsku. V únoru, březnu a dubnu působila v Debalceve a od května sídlí u Marjinky. Na denním pořádku tam prý jsou přestřelky a ranění.

Vojáci dostávají i plat, v přepočtu si vydělají asi 9200 korun. K dispozici mají kasárna, kde je voda, topení a normální postele. Nepohybují se tudíž neustále v bojové linii. Informace o tom, že by v řadách separatistů bojovali i Rusové voják nepotvrdil.

„Mnoho 'zaručených' informací o přítomnosti ruských vojsk pochází z fotek, kde je kluk s ruskou nášivkou. Ruskou nášivku, popřípadě ruské vojenské označení, tu nosí mnoho lidí. Rusko nám pomáhá morálně i politicky. Také posílá humanitární pomoc, která je víc než nutná," říká bojovník.

Na východě Ukrajiny podle něj bojuje mnoho dobrovolníků, denně se jich přihlásí asi 20. Proto prý Rusko na Ukrajině ani být nemusí. Voják odkazuje k československým legiím, na jejichž tradici údajně Češi a Slováci na Ukrajině navazují. V armádě Doněcké i Luhanské republiky podle něj bojují další lidé z Česka a Slovenska.

„Někdo chtěl začít budovat kariéru v armádě, jiného vyhnala z domova nechuť ke konzumnímu způsobu života, nebo je to dobrodruh. Jsou tu Češi, kteří mají ruské kořeny a cítí povinnost bránit ruské obyvatelstvo," popisuje voják důvody, proč se Češi a Slováci do bojů zapojují.

Podle českých zákonů však těmto lidem hrozí až 5 let vězení za službu v cizí armádě. Výjimkou je pouze služba v NATO nebo se souhlasem prezidenta.

Povstalecký server Novorossija k článku aktualit.sk dodal, že "kromě Čechů a Slováků bojuje za Doněckou lidovou republiku mnoho Srbů, jakož i občané dalších států", prý "dokonce i Američanů". Naopak ukrajinský server Informacionnoje soprotivlenije, který bojuje proti ruské propagandě, označil Čechy a Slováky bojující na straně lidových republik za "česko-slovenskou bandu teroristů".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 10:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 09:20 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

Policisté v ruském Tatarstánu zastřelili mladíka, zaútočil nožem

30.10.2020 08:36 Policisté v ruském Tatarstánu, obývaném převážně muslimy, zastřelili šestnáctiletého mladíka, který…

Situace na východě Ukrajiny se zhoršila, dva vojáci zabiti

30.10.2020 08:33 Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama