Ukrajinou to nekončí? Putin se bojí nákazy, varuje Jaceňuk Evropu

"Ukrajina bojuje ve válce na dvou frontách. Ta, kterou vidíte v televizi, se odehrává na východě naší země, kde se tisíce ruských vojáků podílejí na ozbrojené agresi proti ukrajinské teritoriální integritě, zahrnující nelegální anexi Krymu. Méně viditelná, ale stejně důležitá je ukrajinská válka proti sovětské minulosti a zděděné korupci a špatnému vládnutí, které nás mnoho let brzdily," uvádí ukrajinský premiér Aresnij Jaceňuk. V komentáři pro server Washington Post obhajuje bolestivé reformy, které zavádí jeho kabinet, tvrdě kritizuje Rusko a snaží se Západ přesvědčit, že obyvatelstvo Ukrajiny se chce stůj co stůj vydat demokratickou cestou. Žádá též o západní pomoc.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský předseda vlády

"Tyto bitvy je třeba vybojovat a vyhrát společně, jelikož jsou klíčové pro jednu věc - ukrajinskou touhu budovat prosperující a demokratickou budoucnost," deklaruje premiér.

"Ruský prezident Vladimir Putin chce, abychom selhali, jelikož ví, že demokratické myšlenky jsou nakažlivé a svobodná Ukrajina by mu doma nastavila nevítaný příklad. Ruská vojenská intervence je pokusem zabránit změně tím, že nás donutí vybrat si mezi bezpečím a reformami," píše Jaceňuk.

"Ukrajinci jsou jednotní v odmítání této volby. Víme, že jedinou cestou k znovuzískání  kontroly nad naší budoucností je vytvoření moderní západní společnosti založené na odpovědné vládě, svobodném tržním hospodářství a vládě práva. Namísto zpomalení tempa politické a hospodářské změny ji urychlujeme," ujišťuje předseda vlády.    

"Mnoho zásadních reforem již bylo přijato. Zajistili jsme tvrdou rozpočtovou disciplínu a zahájili totální hospodářskou deregulaci, abychom se odřízli od džungle nařízení, která dusí podnikání a umožňuje korupci. Odstraňujeme rušivý vliv obchodních magnátů i hospodářském i veřejném životě. Převedli jsme finanční pravomoci na místní komunity, které jsou blíže našim občanům," vyjmenovává komentář.

"Naše těžké rozhodnutí zavést vysoké domácí ceny plynu souběžně odstraní hlavní cestu korupce, zvýší efektivitu, podpoří domácí produkci a omezí potřebu ruského importu," dodává Jaceňuk.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Iniciovali jsme vlnu korupčních šetření a zatýkání, zahrnující i vysoké státní představitele. Výrazně redukujeme pracovní síly ve veřejných službách. Daňový systém se zjednodušuje, aby podpořil investice a omezil podvody. A toto jsou jen hlavní body mnohem většího programu," slibuje ukrajinský politik.

"Odpovědnost za pochopení těchto reforem leží na samotných Ukrajincích. Potřebujeme ale podporu našich partnerů, aby nám pomohli stabilizovat hospodářství a odradit Rusko od další agrese, zatímco je (reformy) provedeme," prosí premiér.

"Jsme vděční za pomoc, které se nám již dostalo. Nebyli bychom schopni stabilizovat naši finanční situaci bez programu Mezinárodního měnového fondu  schváleného v únoru. Budeme potřebovat větší podporu ve formě americké bilaterální pomoci, technické asistence, soukromých investic a vedení v rámci mezinárodních finančních institucí. Také potřebujeme, aby zůstaly v platnosti mezinárodní sankce vůči Rusku, dokud nebude plně splněna dohoda z Minsku," uvádí Jaceňuk.  

"Nikdo by neměl pochybovat o tom, co je v sázce. Velký úspěch 'celistvé a svobodné Evropy' dosažený na konci studené války je pod přímým útokem obnovujícího se ruského autoritářství a imperialismu. Ukrajina nese nápor tohoto útoku, ale dopady umožnění likvidace naší nezávislosti na Ukrajině neskončí. Umožní to vzniku nových hrozeb a krizí, jejichž řešení bude obtížnější a nákladnější. Podkopána bude samotná demokratická myšlenka," varuje politik.  

"Společně tomu můžeme zabránit. Při našem pevném odhodlání k reformám a za podpory našich partnerů můžeme naplnit sny našeho národa o svobodě a prosperitě. Demokracie je doposud nejmocnější zkoncipovaná myšlenka a to platí ještě více, pokud demokratické země stojí bok po boku. To byla lekce amerického vedení v minulém století. Je pro nás inspirující i dnes," uzavírá komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 10:23 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Valné shromáždění k oživení OSN

23.09.2021 09:45 K "oživení" základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval v…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

22.09.2021 17:32 Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní…

Neznámý útočník střílel na auto poradce ukrajinského prezidenta, zranil…

22.09.2021 17:26 Neznámý útočník ostřeloval dnes nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel hlavní poradce ukrajinského…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Související:

Právě se děje

reklama