Na Ukrajině oživují ducha SS a Západ mlčí, promluvil historik

"Člověka může rozbolet hlava, když se pokouší urovnat si nepořádek panující na Ukrajině. Je to jako by zde byly dvě skládačky, přičemž každá ukazuje stejný obraz Ukrajiny, ale obsahuje díly o jiných tvarech a velikostech. Ve skutečnosti Západ nese podíl viny na zhoršování situace. Moskva také, ale Rusko alespoň v tomto konfliktu jedná více konsistentně," míní historik a publicista Pjotr Romanov. V komentář i pro server Moscow Times analyzoval aktuální vývoj ukrajinské krize a zkritizoval toleranci ukrajinských ultranacionalistických sil.

Ultrapravicoví extremisté z hnutí Pravý sektor. Ilustrační foto

Roosevelt si s Hitlerem dokem ramen nepadl

"Posledním příkladem budiž rozhodnutí amerického Kongresu zamítnout podporu ukrajinského praporu Azov, který byl obviněn z prosazování neonacistické ideologie. Nejenže vojáci tohoto praporu nosí na svých rukávech nacistický symbol vlčí hák - stejný, jako nosila 2. tanková divize SS Das Reich - ale v Donbasu rovněž oživují ducha SS, když prolévají značné množství krve civilistů. Zde je rozhodnutí amerického Kongresu správné," píše Romanov.  

"Problémem zůstává, co má Washington dělat se zbytkem nacionalistických dobrovolnických sil na Ukrajině, které nejsou o nic lepší než Azov. Proč je USA podporují? Je to jen z důvodu, že americký prezident Barack Obama nesouhlasí s politikou Kremlu? Bývalý americký prezident Franklin Roosevelt také nebyl spokojen s politikou Kremlu, ale to ho nevehnalo do náručí Hitlera! Nemá snad Západ už dost nacistů, například veteránů SS, kteří v pobaltských státech pořádají své pochody? Ve zkratce, jsou zde dvě skládačky - jedna zobrazuje USA odmítající podpořit prapor Azov a druhá, která ukazuje Washington poskytující pomoc podobným milicím. Tyto díly k sobě nesedí. Bohužel, to je současný problém," kritizuje historik.

"Washington oficiálně podporuje dohody z Minsku a dokonce čas od času Moskvě vytýká, že je porušuje. Pokud jim ale skutečně jde o tyto dohody, proč Spojené státy neinstruují vládu v Kyjevě, aby udělala něco s nacionalistickými jednotkami Pravého sektoru pod vedení Dmytro Jaroše, které otevřeně odmítly držet se minské dohody? Koneckonců, když pozorovatelé OBSE hlásí, že jisté 'třetí síly' neustále porušují klid zbraní, je jasné, že mají na mysli ukrajinské nacionalistické bojovníky. To je další záhada: Chce Washington dodržet, nebo porušit dohodu z Minsku?" ptá se odborník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

"Mimochodem, není z pohledu Západu lehce divné deklarovat podporu dohodě Minsk II - ve které představitelé samozvaných lidových republik Doněck a Luhansk hrají alespoň nominální roli - a zároveň podporovat to, co kyjevská vláda označuje jako protiteroristickou operaci na východě Ukrajiny? Zajímalo by mě, proti komu dle Západu válčí Kyjev v Donbasu - proti teroristům, nebo separatistům? Existuje zde rozdíl," konstatuje Romanov.    

"A to není vše. Dokážu pochopit touhu Spojených států prezentovat kyjevské představitele v dobrém světle. Kozácké kalhoty a tradiční vyšívané košile se hodí pouze na folklórní festival. Stát, který usiluje o integraci se Západem, by měl vypadat jinak. To je důvod, proč Washington začal od hned začátku oblékat ukrajinské lídry do obleků a kravat. To také vysvětluje zoufalou snahu uspořádat alespoň něco připomínající prezidentské volby co nejrychleji po majdanu a poté podobně sporné volby do parlamentu. Dalším krokem bylo rychle zahájit reformy - velmi riskantní krok v dnešní nestabilní situaci. Ve zkratce, je v zásadě naprosto pochopitelné, proč Washington chce, aby se administrativa v Kyjevě posunula k plnohodnotné vládě," uvádí historik.    

Povedou neonacisté další majdan?

"Zůstává však nejasné, jak jakýkoliv evropský stát - nebo v tomto případě jakákoliv země - může tolerovat existenci milicí, které operují mimo kontrolu centrální vlády. A s ohledem na závislost Kyjeva na Washingtonu by tato otázka měla být přesměrována do Spojených států. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve přislíbil stáhnout veškeré dobrovolnické nacionalistické milice z oblasti konfliktu. Nikdy tak neučinil. Ukrajinští silovici opakovaně tvrdili, že trvají na odzbrojení nelegálních bojujících jednotek. To se nestalo. Jak tomu máme rozumět?" pokládá otázky komentář.    

"Možná se kyjevští představitelé a jejich američtí patroni ve skutečnosti nechtějí těchto jednotek zbavit, jsou fakticky neschopní vynutit si jejich demobilizaci, nebo si neuvědomují, že tito 'náckové' jednoduše civilistům na východě Ukrajiny nerozdávají květiny. V reakci na slabé hrozby z Kyjeva uspořádal Pravý sektor neprodleně a demonstrativně vojenská cvičení - pochopitelně aniž by měl povolení od úřadů. 'Náckové' o svých manévrech pouze 'informovali' Porošenka," připomíná Romanov.      

"Pravý sektor deklaroval, že jeho vojenské síly budou nadále odmítat rozkazy ukrajinského generálního štábu. Dokonce i ve Lvově, centru západní a proevropské Ukrajiny, nosí jeho bojovníci maskáče a pořádají pochody, při nichž nejenže kritizují prezidenta - který si mimochodem kritiku, jíž se mu dostává zprava i zleva, zaslouží - ale také na jeho adresu pořvávají nejurážlivější nadávky. A nakonec Jaroš oznámil plán zformovat plnohodnotnou armádu, jakožto alternativu k ukrajinským silám. Vypadá to jako ultimátům určené úřadům," shrnuje historik.

"To vše je pochopitelně v každém normálním státě nemyslitelné a ukazuje to, že díly těchto dvou ukrajinských skládaček do sebe nezapadají. Vezmeme-li v potaz, že Ukrajina je neustále na hraně nějakého dalšího majdanu, je možné, že další revoluci povedou ukrajinští neonacisté. To je důvod, proč lidi z tohoto nepořádku bolí hlava. Spojené státy možná leží příliš daleko, aby cílily nepohodlí, ale je divné, že Evropská unie s touto migrénou zatím neulehla," uzavírá Romanov.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Británie ohlásila téměř 50 tisíc nově nakažených

19.10.2021 09:37 Británie ohlásila denní přírůstek 49.156 koronavirových infekcí, což je nejhorší bilance od…

Rusko zastavuje své zastoupení u NATO

18.10.2021 15:39 Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit…

Počet nakažených v Rusku rekordně stoupá. Země hlásí přes osm milionů lidí…

18.10.2021 11:37 V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. V…

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

17.10.2021 20:28 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámila, že pozastavila z…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 12:55 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

Související:

Právě se děje

reklama