Na Ukrajině oživují ducha SS a Západ mlčí, promluvil historik

"Člověka může rozbolet hlava, když se pokouší urovnat si nepořádek panující na Ukrajině. Je to jako by zde byly dvě skládačky, přičemž každá ukazuje stejný obraz Ukrajiny, ale obsahuje díly o jiných tvarech a velikostech. Ve skutečnosti Západ nese podíl viny na zhoršování situace. Moskva také, ale Rusko alespoň v tomto konfliktu jedná více konsistentně," míní historik a publicista Pjotr Romanov. V komentář i pro server Moscow Times analyzoval aktuální vývoj ukrajinské krize a zkritizoval toleranci ukrajinských ultranacionalistických sil.

Přidejte svůj názor 124 komentářů

Ultrapravicoví extremisté z hnutí Pravý sektor. Ilustrační foto
doporučujeme

Roosevelt si s Hitlerem dokem ramen nepadl

"Posledním příkladem budiž rozhodnutí amerického Kongresu zamítnout podporu ukrajinského praporu Azov, který byl obviněn z prosazování neonacistické ideologie. Nejenže vojáci tohoto praporu nosí na svých rukávech nacistický symbol vlčí hák - stejný, jako nosila 2. tanková divize SS Das Reich - ale v Donbasu rovněž oživují ducha SS, když prolévají značné množství krve civilistů. Zde je rozhodnutí amerického Kongresu správné," píše Romanov.  

"Problémem zůstává, co má Washington dělat se zbytkem nacionalistických dobrovolnických sil na Ukrajině, které nejsou o nic lepší než Azov. Proč je USA podporují? Je to jen z důvodu, že americký prezident Barack Obama nesouhlasí s politikou Kremlu? Bývalý americký prezident Franklin Roosevelt také nebyl spokojen s politikou Kremlu, ale to ho nevehnalo do náručí Hitlera! Nemá snad Západ už dost nacistů, například veteránů SS, kteří v pobaltských státech pořádají své pochody? Ve zkratce, jsou zde dvě skládačky - jedna zobrazuje USA odmítající podpořit prapor Azov a druhá, která ukazuje Washington poskytující pomoc podobným milicím. Tyto díly k sobě nesedí. Bohužel, to je současný problém," kritizuje historik.

"Washington oficiálně podporuje dohody z Minsku a dokonce čas od času Moskvě vytýká, že je porušuje. Pokud jim ale skutečně jde o tyto dohody, proč Spojené státy neinstruují vládu v Kyjevě, aby udělala něco s nacionalistickými jednotkami Pravého sektoru pod vedení Dmytro Jaroše, které otevřeně odmítly držet se minské dohody? Koneckonců, když pozorovatelé OBSE hlásí, že jisté 'třetí síly' neustále porušují klid zbraní, je jasné, že mají na mysli ukrajinské nacionalistické bojovníky. To je další záhada: Chce Washington dodržet, nebo porušit dohodu z Minsku?" ptá se odborník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

"Mimochodem, není z pohledu Západu lehce divné deklarovat podporu dohodě Minsk II - ve které představitelé samozvaných lidových republik Doněck a Luhansk hrají alespoň nominální roli - a zároveň podporovat to, co kyjevská vláda označuje jako protiteroristickou operaci na východě Ukrajiny? Zajímalo by mě, proti komu dle Západu válčí Kyjev v Donbasu - proti teroristům, nebo separatistům? Existuje zde rozdíl," konstatuje Romanov.    

"A to není vše. Dokážu pochopit touhu Spojených států prezentovat kyjevské představitele v dobrém světle. Kozácké kalhoty a tradiční vyšívané košile se hodí pouze na folklórní festival. Stát, který usiluje o integraci se Západem, by měl vypadat jinak. To je důvod, proč Washington začal od hned začátku oblékat ukrajinské lídry do obleků a kravat. To také vysvětluje zoufalou snahu uspořádat alespoň něco připomínající prezidentské volby co nejrychleji po majdanu a poté podobně sporné volby do parlamentu. Dalším krokem bylo rychle zahájit reformy - velmi riskantní krok v dnešní nestabilní situaci. Ve zkratce, je v zásadě naprosto pochopitelné, proč Washington chce, aby se administrativa v Kyjevě posunula k plnohodnotné vládě," uvádí historik.    

Povedou neonacisté další majdan?

"Zůstává však nejasné, jak jakýkoliv evropský stát - nebo v tomto případě jakákoliv země - může tolerovat existenci milicí, které operují mimo kontrolu centrální vlády. A s ohledem na závislost Kyjeva na Washingtonu by tato otázka měla být přesměrována do Spojených států. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve přislíbil stáhnout veškeré dobrovolnické nacionalistické milice z oblasti konfliktu. Nikdy tak neučinil. Ukrajinští silovici opakovaně tvrdili, že trvají na odzbrojení nelegálních bojujících jednotek. To se nestalo. Jak tomu máme rozumět?" pokládá otázky komentář.    

"Možná se kyjevští představitelé a jejich američtí patroni ve skutečnosti nechtějí těchto jednotek zbavit, jsou fakticky neschopní vynutit si jejich demobilizaci, nebo si neuvědomují, že tito 'náckové' jednoduše civilistům na východě Ukrajiny nerozdávají květiny. V reakci na slabé hrozby z Kyjeva uspořádal Pravý sektor neprodleně a demonstrativně vojenská cvičení - pochopitelně aniž by měl povolení od úřadů. 'Náckové' o svých manévrech pouze 'informovali' Porošenka," připomíná Romanov.      

"Pravý sektor deklaroval, že jeho vojenské síly budou nadále odmítat rozkazy ukrajinského generálního štábu. Dokonce i ve Lvově, centru západní a proevropské Ukrajiny, nosí jeho bojovníci maskáče a pořádají pochody, při nichž nejenže kritizují prezidenta - který si mimochodem kritiku, jíž se mu dostává zprava i zleva, zaslouží - ale také na jeho adresu pořvávají nejurážlivější nadávky. A nakonec Jaroš oznámil plán zformovat plnohodnotnou armádu, jakožto alternativu k ukrajinským silám. Vypadá to jako ultimátům určené úřadům," shrnuje historik.

"To vše je pochopitelně v každém normálním státě nemyslitelné a ukazuje to, že díly těchto dvou ukrajinských skládaček do sebe nezapadají. Vezmeme-li v potaz, že Ukrajina je neustále na hraně nějakého dalšího majdanu, je možné, že další revoluci povedou ukrajinští neonacisté. To je důvod, proč lidi z tohoto nepořádku bolí hlava. Spojené státy možná leží příliš daleko, aby cílily nepohodlí, ale je divné, že Evropská unie s touto migrénou zatím neulehla," uzavírá Romanov.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Loading...
Vstupte do diskuze (124)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama