Nenávidíme Rusy, říká velitel islámských jednotek bojujících na Ukrajině

Mariupol – Podle amerického deníku The New York Times na východě Ukrajiny bojují v proti Rusům i islámské prapory, které jsou složené převážně z Čečenců. Podle jednoho z velitelů je žene především nenávist k Rusům, které trvá už dlouhá léta.

Přidejte svůj názor 112 komentářů

Ukrajinští vojáci stahující se z Debalceve.
doporučujeme

„Oblečený v maskovací uniformě, s huňatým plnovousem, loveckým nožem v pouzdru za pasem, vysoký muž byl hrůzostrašnou postavou v téměř prázdné restauraci. Vystrašení číšníci se shlukovali kolem dveří kuchyně a ať to zkoušel jakkoliv, muž, který si říká "muslim", bývalý Čečenský velitel nebyl schopen dát máváním najevo, že by si dal další čaj," popisuje deník, jednoho z Čečenců.

Ukrajinci se prý vzhledu islámských bojovníků, povětšinou Čečenců, i po více než roce války bojů. Někteří je ale ve svých řadách vítají. „Jsme rádi, že můžeme bojovat proti Rusům. Vždycky jsme proti Rusům bojovali," uvedl Čečenec, který si nepřál uvést své jméno.

Na Ukrajině bojuje asi 30 islámských jednotek

Je velitelem jednoho ze tří Islámských praporů, které jsou součástí asi 30 dobrovolnických jednotek, zúčastněných v bojích na východě Ukrajiny. Islámské prapory jsou nasazeny na nejobtížnějších úsecích fronty.

„Boje kolem Mariupolu, strategického přístavu a průmyslového centra, které je po dlouhou dobu cílem separatistů, se stupňují. Inspektoři OBSE říkají, že viděli noční dodávky ruského vojenského materiálu ne železniční trati severně od města," popisuje situaci na místě americký deník.

Podle fotografií, které předložily ukrajinské úřady a které byly podle všeho pořízeny dronem na sever od města, zobrazují shluk těžkých zbraní, včetně tanků a houfnic na straně rebelů. Protože předvídají v nadcházejících měsících útok, Ukrajinci jsou vděčni za každou pomoc, které se jim dostane.

Válka pro nás nikdy neskončila

Ukrajinci se domnívají, že jsou vůči separatistům ve velké nevýhodě, protože západní vlády odmítly poskytnout vládním silám takovou podporu, kterou poskytuje rebelům Rusko. Armáda, zkorumpovaná a nedostatečně finančně podporovaná, je velmi málo efektivní. To je důvod, proč Ukrajinci vítají pomoc i od čečenských islámských militantů.

„Jsem na téhle cestě už 24 let," uvedl Čečenec. Znamená to, že proti Rusům bojuje už od zániku Sovětského svazu. „Válka pro nás nikdy neskončila. Nikdy jsme z naší války s Ruskem neutíkali, a utíkat nikdy nebudeme," řekl.

Ukrajinští velitelé se obávají, že separatisté se pokusí zmocnit přístupové cesty do Mariupolu a že budou obléhat město. Zabránit tomu mají bojovníci ultrapravicových praporů a Islamistických dobrovolnických praporů.

Nenávidíme Rusko, proto bojujeme

Čečenské dobrovolníky vede Skupina Šejka Mansúra, pojmenovaná podle vůdce Čečenců z 18. století. Jsou součástí dobrovolnických ozbrojených sil nacionalistického Pravého sektoru, ukrajinské ultraravicové politické strany. Ani Skupina Šejka Mansúra, ani jednotky Pravého sektoru nejsou oficiálně začleněny do formálních struktur policie, nebo armády, a ukrajinské orgány odmítají sdělovat informace o množství Čečenců bojujících na východní Ukrajině. Stát je neplatí.

„Na rozdíl od nepřítele, nemají tyto skupiny mnoho společného s Ukrajinci - nebo, když na to přijde, se západními spojenci Ukrajiny, včetně Spojených států. Čečenec řekl, že se jim dobře spolupracuje s ukrajinskými nacionalisty, protože stejně jako oni, milují svou vlast, a nenávidí Rusy," popisuje motivaci muslimů bojujících na straně Ukrajiny deník The New York Times.

Čečenci jsou schopní bojovníci

Čečenci jsou podle všeho dobří vojáci. Ukrajinští velitelé obdivují jejich kvality v rolích zvědů a odstřelovači. Říkají, že umí vklouznout do území nikoho a tam hlídkovat a vyvolávat šarvátky.

Čečenci jsou též známí pro svou zručnost v přípravě léček a nájezdů. Ve válkách měli čečenští povstalci politiku zabíjení důstojníků a vojáků z povolání, které zajímali, zatímco odvedenci toho byli ušetřeni. Na Ukrajině se říká, že, Čečenský pokřik " Alláhu akbar " (" Bůh je veliký"), vhání strach do srdcí Rusů.

Neprůstřelné vesty nepotřebujeme, chrání nás Bůh

V rozhovoru, velitel čečenské řekl, že jeho muži rádi jdou do boje s bez ochranných pomůcek. „Díváme se na to tak, že věříme v Boha, takže nemusíme nosit neprůstřelné vesty," řekl Čečenec, kterému je prý asi let a který už ve svém boji proti Rusku zažil hodně násilí. Ačkoliv jsou zbožní, skupiny čečenských na východní Ukrajině jsou prý motivováni spíše nacionalisticky čečenským separatismem než islámem.

„Celá Evropa se třese strachem z Rusů. Je dobré pro Evropu, že tu bojujeme jako dobrovolníci. Ale ne každý to chápe," uzavřel vše Čečenec.

Loading...
Vstupte do diskuze (112)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko na koberečku: Moskva ostře protestuje proti "zhanobení" pomníku…

23.08.2019 19:16 Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a…

Američan Whelan je v ruském vězení mučen? Obvinil dozorce z napadení, soud…

23.08.2019 17:34 Občan čtyř západních států, včetně USA, Paul Whelan, který od prosince čeká v ruské vazbě na proces…

V Čečensku otevřeli obří mešitu. Stavěla se sedm let, Putin poslal…

23.08.2019 17:15 V čečenském městě Šali na severním Kavkaze dnes otevřeli novou mešitu označovanou ruskými médii za…

Nový Tomahawk dráždí Rusko. Putin nařídil symetrickou odpověď na test USA

23.08.2019 14:28 Ruský prezident Vladimir Putin na poradě bezpečnostní rady státu dnes nařídil ministerstvům obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama