Pozůstalí po obětech letu MH17 žalují Strelkova. Idioti, vzkázala jeho žena

Kyjev - Před rokem se na východní Ukrajině zřítil malajsijský boeing z letu MH17, zahynulo všech 298 lidí na palubě. Pozůstalí po obětech podali ve středu žalobu na bývalého ruského velitele separatistů Igora Girkina, zvaného Igor Strelkov. Reakce z Ruska a Donbasu na sebe nenechaly dlouho čekat.

Přidejte svůj názor 130 komentářů

Ilustrační foto

Strelkov podle žaloby působil u povstalců s požehnáním Kremlu, když jeho jednotka sestřelila Boeing 777 letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur.  Žaloba byla podána v Chicagu ve jménu pozůstalých po 18 cestujících a opírá se o vyjádření Girkinovy jednotky na ruské sociální síti po sestřelu: "Varovali jsme je - nelítejte po našem nebi."

Pozůstalí požadují 900 milionů dolarů (asi 22,3 miliardy dolarů), napsal dnes britský list The Telegraph na svém webu.

Rebelové se tehdy zprvu domnívali, že sestřelili transportní letoun ukrajinského letectva. Vzkaz byl vymazán vzápětí poté, co se ukázalo, že rebelové nejspíše omylem sestřelili boeing namísto antonova. Veřejně ale separatisté vždy popírali odpovědnost za zkázu MH17.

Žaloba obviňuje také Kreml, že je za neštěstí spoluodpovědný, a to nejen kvůli Girkinovi, ale i údajnému dodání rakety, která boeing sestřelila.

Zdroj: YouTube

Advokát Floyd Wisner se při podání žaloby opírá o americký zákon o ochraně obětí mučení, který umožňuje soudit občany cizích zemí. V žalobě podle Wisnera "nejde o peníze", ale má přimět Girkina zodpovědět otázky pozůstalých a také přinutit Rusko, aby spolupracovalo s mezinárodní justicí.

Separatisté obvinění opět odmítli. "Vyšetřování ještě není ukončeno. Jakákoli obvinění a žaloby jsou dosud neopodstatněné," řekl agentuře Interfax jménem doněckých separatistů Eduard Basurin. "Velitel se nebude vyjadřovat. Jestli ti lidé jsou idioti, tak jsou idioti," nechala se slyšet v moskevském rozhlase Girkinova mluvčí a manželka Miroslava Reginská.

Sám Girkin na internetu ironicky napsal, že se cítí být skoro miliardářem, protože "dlužit 900 milionů je skoro totéž jako mít stovky milionů". Kritizoval západní žalobce, jejichž "celá morálka a všechny 'společné lidské hodnoty' mají peněžní vyjádření".

Žalovány - ve jménu jedné vdovy - jsou také malajsijské aerolinky za to, že letěly přes zónu válečného konfliktu. Malaysia Airlines se zdržely vyjádření.

Vstupte do diskuze (130)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama