Rusko zaútočí proti Islámskému státu? Do boje prý pošle tisíce vojáků a vyzbrojí Sýrii

Moskva/Tripolis - Do boje proti radikálnímu uskupení Islámský stát se po vzoru západní Evropy zapojila i ruská armáda. Země zahájila svou vojenskou intervenci v Sýrii a očekává se, že se ruské letectvo zapojí do boje s radikály v nejbližších dnech. Tvrdí to blízkovýchodní média. Ruská stanice RT ale s odkazem na zdroj z armády tyto informace popírá.

Přidejte svůj názor 401 komentářů

Ruská armáda
doporučujeme

Ruští piloti, kteří se podle izraelských médií aktivně zapojí do boje proti Islámskému státu v nejbližších dnech, zaútočí na pozice radikálů stíhačkami ruského letectva MiG-29, Jak-130 a údernými vrtulníky Mi-35. Podle zahraničních serverů už ruské vojenské síly dorazily do Sýrie a utábořily se v Assadem kontrolované letecké základně poblíž Damašku. 

Významný izraelský zpravodajský portál Ynet News, jeden z největších deníků Yedioth Ahronoth a televizní stanice i24news uvádí, že v následujících týdnech má do Syrie dorazit několik tisíc ruských vojáků včetně ruského vojenského personálu, poradců, instruktorů, logistického personálu, technického personálu, členů divize protivzdušné obrany, provozního personálu a pilotů.

Konkrétní složení ruských armádních sil je prozatím neznámé, blízkovýchodní servery ale nepochybují, že ruští piloti změní stávající dynamiku bojů na Blízkém východě. Rusové prý nehodlají zasahovat do politických a mocenských rozepří na Blízkém východě a soustředí se pouze na boj s radikály z Islámského státu.

Západní diplomaté před nedávnem upozornili, že Rusko a Írán má za sebou řadu jednání zaměřených na hrozbu, kterou Islámský stát představuje. Výsledkem diplomatických dohod mezi oběma zeměmi je plán, počítající s koncentrací nezbytného úsilí k zachování Asadovy moci, aby Sýrie mohla nadále působit jako bariéra mezi Islámským státem a bývalými sovětskými zeměmi.

Rusko a Írán vyzbrojí Sýrii

Diplomatická jednání s Íránem mají za sebou také Spojené státy. I tyto rozhovory se týkaly přímého boje proti islámským radikálům a americká vláda podle serveru Ynet News považuje Írán za centrální mocnost v boji proti Islámskému státu na území Iráku.

Spolupráce mezi USA a Íránem je rozdělena do dvou hlavních bodů. První se týká provincie Anbar, odkud se Iráčanům doposud nepovedlo radikály vyhnat, druhým bodem je samotný Mosul, který se iráckým vojenským milicím zatím nepovedlo získat zpět pod svou kontrolu.

Spojené státy jsou podle zahraničních serverů informovány o ruském plánu na zapojení se do útoku proti Islámskému státu, Obamova administrativa k němu ale dosud nevydala žádné oficiální prohlášení ani nesdělila své stanovisko. 

Írán a Rusko podle blízkovýchodních zpravodajských serverů rovněž začaly vyzbrojovat syrskou armádu, která je zdevastovaná po občanské válce. V plánu je nejen poskytnutí vojenských poradců, ale i armádní techniky a zbraní. Rusko údajně už nyní posílá do přístavu Tartus v Sýrii lodě naplněné raketami, náhradními díly a další vojenskou technikou, kterou dostane k dispozici syrská armáda.

Arabské sdělovací prostředky nedávno uvedly, že Sýrie a Rusko hledají další vhodný přístav na syrském pobřeží, který bude sloužit Rusům jako místo pro vykládání dováženého materiálu a urychlí tak vyzbrojování syrské armády.

Rusko se údajně angažuje už několik týdnů

Údajné ruské zapojení do bojů proti Islámskému státu není podle řady médií ničím novým. Už v polovině srpna se v médiích objevily nepotvrzené zprávy, podle kterých Rusko dodalo Sýrii šest stíhačů typu MiG-31M. Letouny měly přistát na letecké základně Mezze poblíž Damašku v neděli 16. srpna, uvedla turecká zpravodajská agentura BGN News. Rusko ani Sýrie situaci nekomentovaly.

Podle BGN News, serveru International Bussines Times, a britské analytické skupiny IHS byl kontrakt na dodávku stíhaček sjednán už v roce 2007. Tehdy mu nikdo nepřikládal velkou váhu a nekomentovaly jej ani ruské úřady. O tři roky později ale výrobce ruských armádních letounů zvěsti o dohodě mezi východní mocností a Sýrií podle zahraničních médií potvrdil.

Osm let stará, úřady dosud nepotvrzená smlouva o dodávce původně osmi kusů stíhaček v současné podobě údajně deklaruje i letouny typu MiG-29, které by měly být součástí otevřené podpory syrského režimu a kterými by Rusko mělo bránit režim prezidenta Bašára Asada proti Islámskému státu, uvádí BGN News.

Britská analytická skupina IHS na svých stránkách IHS Jane's upozornila, že Rusko má v současnosti v provozu přibližně 200 stíhačů typu MiG-31, které prochází postupnou modernizací. Letouny by měly být provozuschopné minimálně do roku 2030. Tento typ letadel používá s výjimkou Ruska a nyní možná i Sýrie už pouze Kazachstán.

Ruské média infomací popírají

Zprávy předních izraelských médií ale posléze popřel server Russia Today (RT). Ten s odkazem na nejmenovaný zdroj v armádě uvedl, že k žádnému přesunu ruských bojových letounů nedošlo, protože stroje jsou na svých stálých základných a provádí běžný výcvik a bojovou službu.

RT také uvedla, že kontaktovala autora původní zprávy Alexe Fishmana, ten se ale odmítl vyjádřit k tomu, odkud zveřejněný informace pochází. Svého informátora neprozradil, uvedl ale, že jde o „velmi legitimní zdroj".

Moskva sice plány popřela, server ale připomíná, že Rusko podporovalo vznik koalice zaměřené na boj s IS, který by kromě Sýrie zahrnoval i další mezinárodní a regionální síly. Sám Putin má prý navíc se syrským prezidentem velmi dobré vztahy.

Loading...
Vstupte do diskuze (401)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

24.05.2019 11:48 Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra…

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

23.05.2019 16:26 Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama