Přes polární kruh a na kole? Uprchlíci hledají nové cesty do Evropy

Oslo - Nebezpečná cesta přes Středozemní moře už nemusí být pro uprchlíky jediným způsobem přepravy do Evropy. Někteří syrští běženci objevili levnější, bezpečnější, ale zároveň mnohem komplikovanější cestu. Do Norska se dostávají z Ruska přes polární kruh a cestu si přitom mnohdy krátí jízdou na kole.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zatímco se většina pozornosti světových médii strhává na uprchlíky, kteří masově a v nelidských podmínkách proudí do Evropy skrze středozemní moře, deník The Japan Times upozornil na nový způsob přepravy.

Uprchlíci nejprve přiletí z Bejrútu do Ruska, odkud následně pokračují přes polární kruh na sever Norska. Podle norské policie jen během letošního roku cesty přes polární kruh využilo okolo 170 běženců syrského původu. Za loňský rok to byl sotva tucet. 

"Myslím, že je to jediná legální cesta do Evropy" uvedl pro Guardian syrský student Elijah Hansen. Celkově ho cesta, která zahrnovala let z Bejrútu do Moskvy, šestatřicetihodinovou jízdu vlakem na sever Ruska a následný přejezd k norské hranici, vyšla na 1600 dolarů.

Psali jsme:  

Cesta na kole představuje možnost obejít zákon. Ruské zákony zakazují pěší přechod hranice. Norsko zase nepovolue brát do motorových prostředků lidi bez řádných osobních dokladů.

Ačkoliv Norsko není členem Evropské unie, Schenghenského systému se účastní. V otázce přístupu je tato země nicméně velmi rozdělená a mnohem méně vstřícná než například sousední Švédsko. Podle nejnovějších plánů by mělo Norsko do konce roku 2017 přijmout až osm tisíc syrských běženců.

Loading...
Témata: norsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko bude mít další kontroverzní zákon? Týká se mobilů a počítačů

22.11.2019 09:44 Ruští poslanci ve čtvrtek schválili zákon, který v zemi zakazuje prodej některých přístrojů bez…

Putin se naštval. Úřady po kritice ruší přísná pravidla pro řidiče, stala…

22.11.2019 08:32 Ruské úřady na poslední chvíli odvolaly přísnější pravidla pro řidiče, která měla začít platit dnes…

Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat…

21.11.2019 21:40 Aktualizováno Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat…

Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

21.11.2019 19:00 Aktualizováno Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama