Zprávu o zkáze letu MH17 považují USA za milník, Rusko se ostře ohradilo

Moskva - Nizozemští vyšetřovatelé dnes potvrdili, že let Malaysia Airlines MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sestřelila raketa BUK. Vyvrátili tak teorii, že by letadlo mohlo být sestřeleno stíhačkou. Zatímco Rusko takové závěry odmítlo, Spojené státy hovoří o milníku.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines na archivním snímku, autor: Laurent Errera / L'Union, France
doporučujeme

Spojené státy považují dnešní zprávu za důležitý milník ve snaze pohnat k odpovědnosti ty, kdo za toto letecké neštěstí mohou.

"Naše hodnocení se nemění: letoun MH17 byl sestřelen raketou země vzduch odpálenou z území, jež na východě Ukrajiny kontrolovali (proruští) separatisté," uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Ned Price.

Šéf NATO si přeje rychlé postavení viníků před soud. "Ti, kteří jsou přímo či nepřímo odpovědni za pád (letadla na lince) MH17, se musejí zodpovídat justici co nejdříve," uvedl v dnešním prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nizozemská zpráva podle něj přispívá k zodpovězení mnoha otázek, které si kladou rodiny obětí.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prostřednictvím Twitteru vzkázal, že "MH17 sestřelili z území okupovaného Rusy a ruskou zbraní". Dodal, že jména viníků měl vyslovit soud, jehož vytvoření zablokovalo Rusko svým vetem v Radě bezpečnosti OSN.

Rusko v reakci na nizozemskou zprávu o příčinách katastrofy uvedlo, že "není důvod tvrdit, že letadlo bylo sestřeleno z území ovládaného povstalci", napsala agentura Reuters. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je "politováníhodné, že i přes opakované snahy Ruska zorganizovat vyšetřování tak, aby bylo komplexní a nezaujaté... jde o jasnou snahu dělat zaujaté závěry a plnit politické zadání".

Šéf nizozemských vyšetřovatelů Fred Westerbeke se vyjádřil k tomu, proč civilní letadlo letělo nad územím, kde řádil válečný konflikt. "Téměř všechny aerolinie tuto trasu využívaly. Proletělo tam 160 letadel patřících 61 různým společnostem," řekl Westerbeke.

"Podle chicagské úmluvy o civilním letectví je zodpovědností státu stanovit, jestli je vzdušný prostor nad jejich územím bezpečný. Do té doby bylo sestřeleno 16 helikoptér a letadel. Ukrajinská vláda věděla, že jsou povstalci vybaveni zbraněmi, které mohou ohrozit i civilní letadla. Ukázalo se ale, že se nad potenciálním ohrožením civilního letadla nikdo nezamyslel," uvedl Westerbeke.

Klíčovým důkazem pro vyšetřování byl vrak malajsijského boeingu. Trosky byly postupně přepraveny na základnu Gilze-Rijen, kde byla přední část vraku znovu sestavena. Vyšetřování ukázalo, že nehodu způsobil výbuch hlavice odpovídající té, kterou nese raketa BUK. Tato hlavice vybuchla v blízkosti letadla. Stovky malých kovových objektů proletěly kokpitem, zabily posádku a způsobily vážné poškození letadla a následný pád.

Vyšetřovatelé vyloučili, že by byl let MH17 sestřelen stíhačkou, jak tvrdila jedna z verzí prezentovaných ruskou stranou. Rusové, kteří byli součástí vyšetřovacího týmu, odmítli, že by bylo možné s jistotou určit, jaká hlavice letadlo zasáhla. Ostatní členové vyšetřování s tím nesouhlasili a ve zprávě vysvětlili, podle čeho určili, že letadlo sestřelil Buk. Mimo jiné se ve vraku, včetně vybavení kokpitu a těl posádky, se našly úlomky střely.

Podle pozice vraku se vyšetřovatelům podařilo také určit, odkud byla raketa vypálena. Z výpočtů je jasné, že raketu odpálil někdo z území ovládané proruskými separatisty. Kdo to byl ovšem nemohou určit vyšetřovatelé leteckých nehod nýbrž kriminalisté.

Výrobce protiletadlového systému Buk už dopoledne uspořádal tiskovou konferenci, na které se snažil vyvrátit v tu chvíli ještě nezveřejněné výsledky nizozemských vyšetřovatelů. Společnost Almaz-Antej dokonce provedla vlastní experiment, kdy raketu Buk odpálila u kokpitu vyřazeného letadla ve stejné pozici, kde měla být střela podle nizozemských vyšetřovatelů. Podle výrobce střely mohla být odpálena jen z území v tu dobu kontrolovaného ukrajinskou armádou a muselo se jednat o typ, který už údajně ruská armáda nemá.

Let Malaysia Airlines 17 byl sestřelen 17. července 2014 nad východní Ukrajinou. V letadle z Amsterdamu do Kuala Lumpuru cestovalo 283 pasažérů a 15 členů posádky. Sestřelení letadla nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil. Podle vyšetřovatelů zemřeli všichni do 10 vteřin od zásahu letadla.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson zůstává v karanténě, nadále vykazuje příznaky nemoci COVID-19

03.04.2020 16:43 Britský premiér Boris Johnson zůstává v karanténě, kterou chtěl k dnešnímu dni ukončit. Týden po…

Ukrajina zpřísňuje opatření proti koronaviru, roušky budou na veřejnosti…

03.04.2020 14:10 Ukrajinská vláda dnes schválila další omezení, která mají zamezit šíření nákazy koronavirem. Podle…

Rusko oznámilo přes 4000 případů nákazy a 34 mrtvých. Nejhůř je na tom…

03.04.2020 13:13 Rusko dnes ohlásilo 601 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených se tak zvýšil…

V Londýně zahajuje provoz obří polní nemocnice "Slavík", otevře ji princ…

03.04.2020 11:16 V Londýně dnes otevře obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy