Co říkají Rusové na vojenskou intervenci v Sýrii? Výzkum přinesl překvapivá čísla

Moskva – Ruská společnost je stále více polarizovaná v otázce zapojení Ruska do dění v Sýrii. Ukázal to průzkum výzkumného Levada Center, který zveřejnil deník The Moscow Times.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii
doporučujeme

Moskva se do čtyři a půl roku trvající války v Sýrii zapojila 30. září. Obliba Vladimira Putina od té doby podle studie vydané organizací VTsIOM, které podporuje stát, vzrostla. Aktuálně se prý jeho obliba pohybuje na hranici 90 procent.

Další průzkum nezávislého Levada Center ukázal, že Rusové nemají jednotný názor na zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii. Počet lidí, kteří jsou pro, nebo proti leteckým zásahům ostře vzrostl, ubylo těch, kteří na věc nemají názor.

Průzkum provedený na konci října ukázal, že 53 procent Rusů schvaluje Ruskou intervenci v Sýrii. Před měsícem, v době, kdy bombardování ještě nezačalo, to bylo jen 39 procent. Zdvojnásobil se také počet těch, kteří se zásahem nesouhlasí, a to z 11 na 22 procent.

O polovinu pak poklesl počet těch, kteří se o věc nezajímají nebo o ní dokonce nic neví. V září to bylo 50 procent, teď je to jen 24 procent.

Tento polarizační efekt, který vyvolává první ruská vojenská intervence mimo území bývalého Sovětského svazu od pádu komunismu, podle všeho neomezí Putinovu svobodu jednání, domnívá se analytik Petr Topyčkankov.

„Nebude to překážkou pro Putinovy akce v Sýrii. Neusiloval o domácí podporu, než poslal letectvo do Sýrie, a nezdá se ani, že by ji žádal pro další akce v Sýrii," uvedl ruský analytik. Dodal, že ruská podpora tuto jeho kampaň má kořeny v národní identitě, která si zakládá na tom, že je armáda nasazena v akci, i kdyby to mělo být bez řádného důvodu. Navíc prý Rusové necítí kvůli bojům v Sýrii přímé ohrožení.

Výzkumníci se Rusů také ptali na motivace a cíle, na které ruské nálety míří. Podle deníku The Moscow Times státní média zásah prezentují jako efektivní kampaň zaměřenou na ozbrojence Islámského státu. Naopak Západ mluví o tom, že většina náletů míří na jiné cíle, než je IS.

Ruská média podle deníku prezentují operaci v Sýrii jako vysoce přesný protiteroristický boj. Tomu věří 70 procent Rusů. Tolik se jich domnívá, že útoky jsou účinné. Asi 48 procent uvádí, že Rusko útočí na pozice Islámského státu, 13 procent se pak domnívá, že útoky míří na cíle syrské opozice.

Každý druhý respondent pak uvedl, že informace západních médií o tom, že ruské bomby dopadají i na civilní cíle, jsou lživé, 22 procent věří, že to pravda je.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hotel zamkl turisty jako rukojmí. Pád cestovky Thomas Cook má drsnou dohru

23.09.2019 16:54 Thomas Cook, jedna z nejstarších cestovních kanceláří na světě, v pondělí zkrachovala. Britští…

"Další zemětřesení udeří každou chvíli." Poplašná zpráva vyděsila Albánii

23.09.2019 14:00 Albánskou metropoli po sobotním zemětřesení zachvátila v neděli večer panika vyvolaná falešnou…

Agent CIA Smolenkov byl prohlášen za nezvěstného, rozjelo se pátrání

23.09.2019 13:04 Údajný americký špion Oleg Smolenkov, který měl působit v nejvyšších patrech kremelské hierarchie,…

Uprchlíci čekají na hranicích EU: Chceme do Německa. nemáme peníze a...

23.09.2019 12:05 Podle statistik UNHCR pochází z Afghánistánu více než 40% z téměř 3 000 migrantů a uprchlíků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama