Arméni schválili ústavní reformu, země přejde k parlamentarismu

Jerevan - Arméni ve včerejším referendu odsouhlasili změnu ústavy, země tak přejde od prezidentského k parlamentnímu systému. Hlavní pravomoce získá zákonodárný sbor a vláda, prezident bude zastávat pouze symbolickou funkci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Serž Sargsjan na návštěvě České republiky

Podmínkou platnosti referenda byla nadpoloviční účast voličů, které bylo dosaženo jen těsně. Hlasovat přišlo podle ústřední volební komise 50,5 procenta Arménů s volebním právem, pro schválení ústavních změn se vyslovilo 63,3 procenta z nich.

Skutečným cílem navržené reformy není ale podle opozice dosavadním vedením proklamovaný postup na cestě k demokratizaci, nýbrž snaha udržet stávajícího prezidenta Serže Sargsjana u moci.

Sargsjanův druhý prezidentský mandát vyprší v roce 2018 a kandidovat už nebude moci. Schválená ústavní reforma by mu ale umožnila "přesednout" do křesla premiéra voleného parlamentem. Většinu v něm má Republikánská strana, v jejímž čele sám dosavadní prezident stojí.

Jeden z vůdců opozice Levon Zurabjan dnes na tiskové konferenci v Jerevanu obvinil režim z rozsáhlých podvodů. "Státní orgány nasadily celý arzenál falzifikací," řekl šéf parlamentní frakce Arménského národního kongresu. Podvody se podle něj týkaly asi půl milionů volebních hlasů.

Ve zprávě pozorovatelské mise Parlamentního shromáždění Rady Evropy se uvádí, že referendum doprovázely nesrovnalosti s voličskými seznamy a zneužívání státních orgánů v předvolební kampani. Poměrně nízká volební účast navíc naznačila, že "šlo o referendum motivované spíš politickými zájmy, než prospěchem arménského lidu". Mnoho Arménů podle Parlamentního shromáždění považovalo referendum za hlasování o důvěře vládě.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama