Bosna stojí na iluzích, není to stát, tvrdí prezident bosenských Srbů

Banja Luka - Bosenskosrbský prezident Milorad Dodik tvrdí, že Bosna a Hercegovina (BaH) ve skutečnosti není stát. Jako země prý nemůže dlouhodobě vydržet a fraška, která je vytvořená kolem BaH, stojí na iluzích.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Válku v Bosně a Hercegovině ukončila v roce 1995 daytonská dohoda. Mimo jiné zakotvila vznik dvou entit s velkou autonomií - Republiky srbské (RS) a bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH). Zatímco Bosňáci (dříve Muslimové) usilují o větší centralizaci země, někteří předáci Chorvatů žádají pro svůj národ větší autonomii po vzoru Srbů. Srbové ale tíhnou spíš k samostatnosti, nebo alespoň k posílení své autonomie.

"BaH není rámec, v němž RS může být svobodná a rozvíjet se. Posilování centralistického modelu BaH znamená přímé rušení RS, a na to nikdy nepřistoupím. Mnozí lidé tady nechápou nuance a nuance spočívá v tom, že BaH není stát. Má jen hranice, mezinárodní uznání a je členem mezinárodních organizací, všechno ostatní připadá entitám," uvedl Dodik v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Glas Srpske.

"Tady je rozdělená společnost, kultura, dějiny, hodnoty a rozdělená je i budoucnost. To, že musíme žít společně, je jiný rozměr. Můžeme (společně) žít, pokud každý bude mít své, a ne že budeme ze Sarajeva neustále obviňováni a přehlasováváni," řekl rovněž prezident bosenských Srbů.

Podle jeho názoru by Srbové bez RS v Bosně "nevydrželi déle než dvacet let, protože by většina Bosnu a Hercegovinu nepřijala".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama