Ukrajina Rusko potřebuje více než kdy předtím. A Západ si to musí uvědomit, burcuje profesor

Kyjev/Moskva - S tím, jak je země ohrožena ekonomickým kolapsem, musí Kyjev přiznat, že přežití ukrajinské ekonomiky nezávisí na Západu, ale na Moskvě. Pro deník The Guardian to píše Nicolai Petro, profesor politických věd a odborník specializující se na Rusko a Ukrajinu.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Petro v komentáři připomíná, že ukrajinský prezident Petro Porošenko gratuloval zemi k přežití první zimy bez ruského plynu. Ukrajina místo toho koupila evropský plyn, který, jak Porošenko hrdě zdůraznil, byl o 30% dražší.

Právě v tom je podle profesora shrnut hlavní problém ukrajinské ekonomiky. Nejde o korupci, která jistě také představuje závažný problém, ale o jakousi ideologii řízenou rozhodnutím zpřetrhat veškeré vztahy s Ruskem – tedy se zemí, se kterou Ukrajinu roky pojilo obchodní partnerství a investice.

„Za rok klesla životní úroveň na Ukrajině o polovinu, měna ztratila 350% své hodnoty, a inflace prudce vzrostla na 43%. Přesto, i když se ekonomika zhroutila, trvala vláda na hospodářské politice, která nemůže být nazývána jinak, než sebevražednou," píše akademik. Například ukrajinský letecký průmysl ztratil kvůli zrušení smluv z Ruskem 80 % svých příjmů. Společnost Antonov vyrábějící letadla, zbankrotovala a producent raketových motorů Yuzhmash nyní podle Petra pracuje jen jeden den v týdnu.

Ukrajina se odřízla od investic

„Přerušením bankovních vztahů s Moskvou Kyjev sám sebe odřízl od investic a od důležitého ekonomického záchranného lana - finančních převodů výdělků milionů v Rusku pracujících Ukrajinců do ukrajinských bank. Téměř sedm milionů Ukrajinců pracujících v Rusku poslalo jen v roce 2014 9 miliard dolarů, trojnásobek přímých zahraničních investic, které na Ukrajinu přitekly během loňského roku," vypočítává expert.

Celou věc pak ještě podle něj zhoršily divoké vládní půjčky. „Vláda sice byla schopna odepsat loni v říjnu 20% svých dluhů v eurobondech, což jí umožnilo vyjednat pro příští MMF půjčku, jejíž čerpání mělo být uskutečněno v prosinci, ale dodnes nebylo nic doručeno," připomíná s tím, že Ukrajina bude tento dluh splácet až do roku 2014 a že další generace Ukrajinců bude západním věřitelům dávat až polovinu růstu HDP - pokud roční růst dosáhne 4%.

Všechny tyto kroky podle profesora mají jedno pojítko – zášť k Vladimiru Putinovi. To je prý sice pochopitelné, na druhou stranu to ale nebude Putin, kdo ponese následky.- vše podle něj zaplatí Ukrajinci.

Popularita vlády prudce klesla

A Porošenko prý tento přístup schvaluje. Ve svém projevu mluvil o prioritách v ukrajinské ekonomice. „Vláda má v úmyslu ukončit dotace na výrobu a průmysl, a místo toho podporovat investice do informačních technologií a zemědělství. Není vůbec jasné, kde bude tyto produkty prodávat, protože podepsáním dohody o volném obchodu s EU Ukrajina ztratila svůj preferenční přístup na svůj největší trh, Rusko," vysvětluje Petro s tím, že EU v současné době umožňuje dovoz výrobků jen 72 ukrajinských firem, z toho 39 vyváží med.

„Tato politika vedla k trvající erozi popularity vlády - 70% Ukrajinců říká, že země je na špatné cestě a 85% uvedlo, že nevěří premiérovi. Porošenkova vlastní popularita je nyní nižší než byla popularita jeho předchůdce Viktora Janukovyče v předvečer rebelie na Majdanu, která jej svrhla. Ale přestože by méně než 2% občanů popsala situaci v zemi jako 'stabilní', nová rebelie zdá se nepřijde," uvádí akademik s tím, že režim byl doposud schopen poskytovat vysvětlení, která odváděla pozornost od jeho vlastní role v hospodářském rozpadu Ukrajiny.

Dvě výmluvy vlády - anexe Krymu a uvalení sakncí na Rusko

Prvním vysvětlením je anexe Krymu a povstání na východě, která jsou často uváděny jako příčina poklesu HDP. „I když je pravda, že tyto faktory způsobily značné hospodářské škody, byl jejich efekt významně zhoršen vlastní politikou vlády, která je navzdory svému prohlašování, že rusky mluvící východní provincie jsou součástí Ukrajiny, odřízla od ekonomických vazeb se zbytkem Ukrajiny, aby je potrestala za to, že 'jsou na straně Ruska'," píše Petro.

Další výmluvou podle něj je, že Kyjev nemá jinou možnost než reagovat na agresi Ruska uvalením vlastních sankcí. „Krása tohoto argumentu je v tom, že i když to nemá žádný ekonomický smysl, dává to hodně politického smyslu pro ty, kteří jsou právě u moci," píše expert.

„Destrukce ukrajinské průmyslové základny, která je soustředěna hlavně na východě země, posouvá rovnováhu ekonomické a politické moci do západních oblastí a natrvalo marginalizuje opoziční politické hlasy. Výhody jsou jasné. Podpora pocitu věčné krize umožňuje současné vládě tvrdit, že musí zůstat u moci, aby mohla realizovat své politické a ekonomické cíle. Jedinou otázkou je, zda taková strategie může přinést nějaké plody před tím, než se ukrajinská ekonomika zhroutí," myslí si profesor.

Západ by takovou politiku neměl podporovat

Nejde prý o politiku, kterou by měl Západ podporovat. „Bez ohledu na politické sympatie, by žádná západní vláda neměla tolerovat záměrné ožebračení obyvatelstva k politickému zisku. Riziko, že Ukrajina zkolabuje a přidá další miliony lidí k narůstající evropské uprchlické krizi, je prostě příliš velké. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout takovému výsledku, je uvědomit si, že hospodářské přežití Ukrajiny není závislé na západních půjčkách, ale na obnovení ruských investic," říká Petro.

Západní politici by podle něj měli trvat na tom, že ekonomická racionalita má přednost před ekonomickým nacionalismem. A ze této myšlenky by pak měli udělat podmínku hospodářské pomoci. „Dokud se tak nestane, je těžké si představit někoho, včetně jejích občanů, kdo by investoval do budoucnosti Ukrajiny," dodal Petro.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužení odchodu z EU je nevyhnutelné, Britové o něj požádají před…

18.03.2019 20:53 Londýn oficiálně požádá Evropskou unii o odklad brexitu ještě před unijním summitem 21. a 22.…

Erdogan nemá zábrany, prezentuje na mítincích záběry ze střelby v…

18.03.2019 20:49 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dočkal kritiky za to, že na předvolebních mítincích…

Rusko slaví anexi Krymu, Putin naplno spustil dvě elektrárny

18.03.2019 20:41 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v rámci oslavování pátého výročí anexe Krymského poloostrova…

Putin nemá zábrany, žertuje o židech i Krymu

18.03.2019 19:43 Ruský prezident Vladimir Putin se podivil finanční nouzi, která prý krymským Židům brání v dostavbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama