Za oponou ukrajinské politiky: Kdo zemi skuteně vládne?

Kyjev - Poté, co Nizozemci v referendu odmítli podpořit připojení Ukrajiny k Evropské unii skrze asociační dohodu, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval. Gilbert Doctorow, koordinátor pro Evropu americké nezávislé vzdělávací organizace American Committee for East West Accord, ale jeho varuje, že jeho odstoupení má pro Ukrajinu jen malý význam.

Arsenij Jaceňuk, bývalý ukrajinský předseda vlády

Kdo stojí za oponou?

Doctorow uvádí, že ačkoliv je Jaceňukovi připisována role ekonomického reformátora a zapáleného podporovatele protiruské politiky, je bývalý ukrajinský premiér „na stejné straně politické rovnice jako prezident Petro Porošenko."

„Na druhé straně jsou lidé se zbraněmi, kteří stáli za povstáním na Majdanu a kteří efektivně ovládají přední linie v Donbasu a hranice s Krymem. Reprezentují násilí a hrozbu násilí, která zůstává s odchodem Jaceňuka nezměněna. A za Jaceńukem a Porošenkem jsou nezkrotitelní oligarchové," vysvětluje Doctorow.

Právě kvůli těmto silám, které podle Doctorowa stojí za oponou ukrajinské politiky, se nepodařilo Porošenkovi prosadit „různé legální a konstituční změny, které jsou nutné pro implementaci politické části dohody Minsk-2. Takže po Jacuňokvě odchodu Ukrajina zůstane ve válce bez možnosti provedení žádných podstatnějších reforem nebo boje proti korupci."

Prohra pro EU

Podle Doctorowa se Jaceňuk stal obětním beránkem a jeho odchod měl „ukázat, že si Ukrajinci hodlají doma udělat pořádek."

Dále poukazuje, že výsledek nizozemského referenda je spíše prohrou pro lídry EU, jelikož výsledky referenda nezměnily jejich výzvy k hlasování pro přijeti nebo alespoň snížení volební účasti pod 30 %, což by znamenalo neplatnost referenda.

Podotýká také, že ačkoliv někteří odborníci tvrdí, že výsledek referenda je nepodstatný, „jelikož 80 % Asociační dohody již bylo dočasně implementováno," analýza předního bruselského think tanku Centre for European Policy Studies „jasně ukázala, že referendum i tak bude mít znatelné následky."

Doctorow vysvětluje, že ekonomické části dohody jsou sice již zčásti implementovány, fungují ale jen jednostranně a zatím jen usnadňují export na Ukrajinu.

Kyjev nevládne

„Politické a vojenské části Asociační dohody, které vyžadují ratifikaci všech 28 členských států, jsou navíc nyní pasé. A byly to přesně tyto málo známé části volající po bližší koordinaci obrany a zahraniční politiky mezi EU a Ukrajinou, které vyslaly červené vlajky ruským pozorovatelům. Byl by to první krok ke vstupu do NATO," uvádí.

Ignorování výsledků referenda by pak podle něj pro EU znamenalo podpořit odchod Velké Británie z EU, jelikož by to prokázalo, že „se instituce EU vymkly kontrole a nejsou demokratické."

Na závěr Doctorow tvrdí, že „nizozemské referendum určitě vedlo k odstranění Jaceňuka, aby se Evropě a světu ukázalo, že se ukrajinští lídři snaží upevnit svou moc k pokračování v hlubších reformách. Ale kyjevské politické vedení není místem, kde leží skutečná moc v zemi."

Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k…

01.08.2021 00:01 NÁZOR - Parlamentní volby v Německu plánované na září letošního roku ukončí šestnáctileté…

Britský premiér Johnson se stane dvojnásobným otcem

31.07.2021 19:10 Manželka britského premiéra Borise Johnsona dnes oznámila na sociálních sítích, že je znovu těhotná…

Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek…

31.07.2021 17:19 Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Lukašenko nebude váhat v případě potřeby pozvat do Běloruska ruská vojska

30.07.2021 18:22 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit…

Vakcíny jen v Británii zabránily 22 milionům nákaz, zachránily až…

29.07.2021 19:44 Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes…

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Související:

Právě se děje