Rusko nepřestane... Co se děje na Ukrajině? Poslanci se vrátili a prozradili víc

Kyjev/Praha - Europoslanec Jaromír Štětina společně s exministrem Karlem Schwarzenbergem (oba TOP 09) navštívili Ukrajinu dva dny poté, kdy Evropský parlament přijal rezoluci o Krymských Tatarech. Podle nich Rusko s podněcováním konfliktu nepřestane.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Oba politici navštívili Doněckou oblast na východě Ukrajiny. V Kramatorsku vedli jednání s ukrajinským gubernátorem Pavlem Žebrivským, předsedou Oblastní státní administrace a vedoucím Vojensko-civilní správy Doněcké oblasti. Navštívili také kontaktní linii znepřátelených ozbrojených sil v oblasti Zajcevo, jižně od Kramatorsku. Vyplývá to z informací poslaneckého klubu ELS, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

"To, že dva evropští politici navštívili bezprostřední zónu konfliktu, je výraznou symbolickou podporou ukrajinského ozbrojeného boje proti ruským a separatistickým okupantům," uvedl po návratu europoslanec Jaromír Štětina. "Rusko bude konflikt udržovat. Slavné minské dohody neplní žádná ze stran. Ukrajina má podle nich pořádat v obsazených oblastech svobodné volby. Jak to má udělat, když je tam cizí armáda?" dodal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Ukrajinský gubernátor Pavel Žebrivský tvrdí, že je "Evropa nutí, abychom vyjednávali s okupanty a teroristy." Politici se ale sami setkali s lidmi postiženými válkou. "Starší lidé z okupovaného území si chodí pro penze, které vydává ukrajinská vláda. Ukrajinci lidem v okupovaných územích pomáhají a všelijak je podporují. Pro vyplacení dávek musí ovšem obyvatelé z okupovaného území překročit frontovou linii, na které pak čekají často i 12 hodin ve frontách, jen aby navštívili úřady nebo své příbuzné. Přes všech 6 propustných bodů frontové linie projde denně 25 až 30 tisíc lidí," uvedl Štětina.

V Kyjevě následně oba jednali s Refatem Čubarovem, předsedou krymského parlamentu, tzv. Medžlisu. Jaromír Štětina Čubarovovi předal text rezoluce o Krymských Tatarech, kterou přijalo plénum Evropského parlamentu 12. května 2016. Pro Evropský parlament je prý nyní základní podmínkou znovunavázání vztahů spolupráce s Ruskou federací, včetně zrušení sankcí spojených s anexí Krymu, obnovení ukrajinské kontroly nad Krymským poloostrovem. Evropský parlament proto vyzval Ruskou federaci, aby ukončila politicky motivované pronásledování disidentů a občanských aktivistů. 

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na "pohřeb" ledovce Pizol, mizí před očima

22.09.2019 13:53 Desítky lidí se dnes ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na "pohřební pochod" vysoko do hor k…

Albánie se vzpamatovává ze silného zemětřesení, přes sto zraněných

22.09.2019 08:05 Následný otřes půdy o síle 4,8 stupně vyděsil v noci na dnešek obyvatele Albánie. Znepokojující…

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama