Západ a Kyjev oslavují osvobození Savčenkové, Moskva mluví o fašistech

Kyjev/Moskva - Západní státníci a diplomaté uvítali, že je ukrajinská pilotky Nadija Savčenková po dvou letech strávených v ruském vězení na svobodě. A zatímco Kyjev oslavuje, Moskva se vyjadřuje značně skepticky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

"Vše je to speciální akce, aby udělali ze Savčenkové národní hrdinku... Je mi velice líto země, která dělá národní hrdiny z představitelů radikálních nacionalistických organizací, z lidí, kteří mají ruce od krve, z pomahačů fašistů," prohlásila Valentina Matvijenková. předsedkyně Rady federace, tedy horní komory ruského parlamentu.

"Pokud jde o Savčenkovou, není důvod z ní dělat národní hrdinku, protože ruský soud ji usvědčil, že právě ona nese vinu za smrt ruských novinářů," zdůraznila. Nicméně dodala, že dějiny nakonec buď Savčenkovou očistí, anebo odsoudí. Zatím doufá, že ne všichni Ukrajinci považují letkyni za mučednici.

Západ mluví jinak

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila osvobození Savčenkové za "dlouho očekávanou dobrou zprávu", kterou Evropská unie slaví spolu s Ukrajinou.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že je šťastný a že se mu ulevilo, když výměna Savčenkové za dva ruské vojáky, zajaté na východě Ukrajiny, uspěla. "Je to dobrá zpráva, na níž jsme dlouho pracovali a na kterou jsme museli dlouho čekat," prohlásil Steinmeier, který současně předsedá OBSE.

Berlín na počátku března vyzval Moskvu k okamžitému osvobození ukrajinské letkyně z humanitárních důvodů. Savčenková tou dobou držela hladovku a odmítala i tekutiny, aby si vymohla návrat do vlasti.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba pro svět. Padne poslední zásadní smlouva mezi Ruskem a USA?

15.11.2019 14:20 Smlouva mezi Ruskem a USA o omezení strategických útočných zbraní označovaná jako START…

Katastrofa letu MH17: Vyšetřovatelé zveřejnili nové důkazy proti Rusku

14.11.2019 17:16 Aktualizováno Mezinárodní vyšetřovací tým, který objasňuje sestřelení civilního boeingu s 298 lidmi na palubě nad…

Střelba na škole v Rusku: Dva mrtví, tři zranění. Proč student pálil do…

14.11.2019 12:52 Aktualizováno Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který dnes střílel na stavební škole ve…

Rusko buduje v Sýrii vrtulníkovou základnu, na místě už jsou bitevní…

14.11.2019 09:42 Rusko na severovýchodě Sýrie u města Kámišlí na hranicích s Tureckem začalo budovat vrtulníkovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama