Rusko představilo svůj nejnovější trumf. Tato raketa je schopná nepozorovaně zničit plochu o velikosti Francie

Moskva – Rusko světu oficiálně představilo svou novou a velmi děsivou mezikontinentální střelu jménem Satan 2. Podle oficiálních údajů je raketa s oficiálním jménem RS – 28 Sarmat schopna vyvinout rychlost 7 kilometrů za vteřinu a dokáže uletět přes 10 000 kilometrů.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Ilustrační fotografie

Britský server Daily Mail uvádí, že Rusko dnes zveřejnilo vůbec první obrázky střely, která je schopna nést čtyřicetimegatunovou hlavici, která by byla asi 2 tisíce krát silnější než atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945.

Satan 2 je doposud největší jaderná raketa schopná ničit plochu o velikosti Francie, píše server. Ruský prezident Vladimir Putin má údajně v plánu nahradit novými raketami starší SS-18 Satan.

Balistické rakety letí po určité trajektorii, lze tak jejich cestu relativně snadno narušit. Nová raketa by ale podle všeho měla být schopná měnit výšku i směr letu. Díky tomu a nadzvukové rychlosti se tak střela může vyhnout jakékoliv protiraketové obraně.

Igor Sutyagin, expert na ruské jaderné zbraně z londýnského Royal United Services Institute uvedl: „SS-18 je více než 30 let stará. Je už minulostí. I kdybyste měli ty nejvřelejší vztahy s NATO, budete chtít vylepšovat své rakety. Prezident Putin je ale samozřejmě šťastný, že vše bylo vylíčeno jako agresivní tah. Chce zdůraznit svou nepředvídatelnost a význam."

Rusko plánuje nové rakety uvést do provozu na konci roku 2018, do roku 2020 by pak měly být všechny rakety SS-18 minulostí.

Ruský server Sputnik potvrdil, že Strategické raketové síly úspěšně raketu otestovaly. „Vypuštění rakety proběhlo úspěšně, balistická raketa byla doručena do oblasti Kamčatky," uvedlo ruské ministerstvo obrany v úterý v 11:58 tamního času.

Témata: Rusko | raketa
Vstupte do diskuze (95)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama