Budete trpět, stanete se terčem našich strategických zbraní, hrozí Rusko

Oslo/Moskva – Jeden z klíčových mužů ruské obrany říká, že rozmístění amerického loďstva v oblasti norského Værnes je součástí amerického posilování a součástí „globálního útoku", a varoval, že Norsko se může stát cílem potenciálního jaderného útoku. Informuje o tom norská verze serveru The Local.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.
doporučujeme

Frants Klintsevitsj, místopředseda ruské obranného a bezpečnostního výboru, řekl stanici TV2, že Rusko pohlíží na přítomnost 330 amerických mariňáků v Norsku jako na přímou vojenskou hrozbu, která vyžaduje reakci.

Klintsevitsj, který je považován za jednoho z nejvlivnějších ruských obranných politiků, řekl, že Norsko nyní může být přidáno na „seznam cílů pro naše strategické zbraně". „Pro Norsko a Nory je to velmi nebezpečné," řekl.

„Jak bychom na to měli reagovat? Nikdy předtím jsme Norsko na seznamu cílů pro naše strategické zbraně neměli. Ale pokud se to vyvine, bude norská populace trpět," varoval. „Protože musíme reagovat na konečné vojenské hrozby," dodal Klintsevitsj.

Rusko již několikrát kritizovalo plány rozmístění 330 amerických vojáků v norském Værnes. Norská ministryně obrany Ine Eriksen Søreideová tuto kritiku odmítla a trvá na tom, že nasazení amerických vojáků neznamená vznik americké vojenské základny, spíše prý jde o zkušební provoz, který bude v průběhu roku 2017 vyhodnocen.

„Neexistuje žádný objektivní důvod, proč by Rusové měli reagovat. Ale Rusové reagují v současné době ve stejným způsobem na téměř vše, co země NATO dělají," řekla Søreideová.

Před vstupem do NATO v roce 1949 Norsko mírnilo obavy ruské tím, že slíbilo neotevřít své území pro cizí bojové jednotky na dlouhou dobu, pokud nebude napadeno či ohroženo útokem. Norská vláda tvrdí, že vojáci NATO jsou v zemi pravidelně školení a že rozmístění vojsk se nerovná otevření stálé americké základny.

USA má v Norsku má obrovské množství vojenské techniky - zejména v tunelech vykopaných v horách - ale žádné vojáky.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chystá se další Euromajdan? Ukrajinská krajní pravice nehodlá přijmout…

21.04.2019 11:02 Dnes se rozhodne, kdo bude příštím prezidentem Ukrajiny. Favoritem je komik a herec Volodymyr…

Ukrajina volí prezidenta. Napětí roste, hodně voličů chce změnu

21.04.2019 10:01 Na Ukrajině dnes začalo druhé kolo prezidentských voleb. Více než 30 milionů oprávněných voličů má…

Severní Makedonie volí prezidenta. Hrozí malá účast a neplatnost hlasování

21.04.2019 08:15 V Severní Makedonii se dnes konají prezidentské volby, v nichž se utkají tři kandidáti - za vládní…

Porošenko, či Zelenskyj? Ukrajina si dnes zvolí nového prezidenta

21.04.2019 07:39 Na Ukrajině dnes začalo druhé kolo prezidentských voleb. Jejich favoritem je herec a politický…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama