Budete trpět, stanete se terčem našich strategických zbraní, hrozí Rusko

Oslo/Moskva – Jeden z klíčových mužů ruské obrany říká, že rozmístění amerického loďstva v oblasti norského Værnes je součástí amerického posilování a součástí „globálního útoku", a varoval, že Norsko se může stát cílem potenciálního jaderného útoku. Informuje o tom norská verze serveru The Local.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.
doporučujeme

Frants Klintsevitsj, místopředseda ruské obranného a bezpečnostního výboru, řekl stanici TV2, že Rusko pohlíží na přítomnost 330 amerických mariňáků v Norsku jako na přímou vojenskou hrozbu, která vyžaduje reakci.

Klintsevitsj, který je považován za jednoho z nejvlivnějších ruských obranných politiků, řekl, že Norsko nyní může být přidáno na „seznam cílů pro naše strategické zbraně". „Pro Norsko a Nory je to velmi nebezpečné," řekl.

„Jak bychom na to měli reagovat? Nikdy předtím jsme Norsko na seznamu cílů pro naše strategické zbraně neměli. Ale pokud se to vyvine, bude norská populace trpět," varoval. „Protože musíme reagovat na konečné vojenské hrozby," dodal Klintsevitsj.

Rusko již několikrát kritizovalo plány rozmístění 330 amerických vojáků v norském Værnes. Norská ministryně obrany Ine Eriksen Søreideová tuto kritiku odmítla a trvá na tom, že nasazení amerických vojáků neznamená vznik americké vojenské základny, spíše prý jde o zkušební provoz, který bude v průběhu roku 2017 vyhodnocen.

„Neexistuje žádný objektivní důvod, proč by Rusové měli reagovat. Ale Rusové reagují v současné době ve stejným způsobem na téměř vše, co země NATO dělají," řekla Søreideová.

Před vstupem do NATO v roce 1949 Norsko mírnilo obavy ruské tím, že slíbilo neotevřít své území pro cizí bojové jednotky na dlouhou dobu, pokud nebude napadeno či ohroženo útokem. Norská vláda tvrdí, že vojáci NATO jsou v zemi pravidelně školení a že rozmístění vojsk se nerovná otevření stálé americké základny.

USA má v Norsku má obrovské množství vojenské techniky - zejména v tunelech vykopaných v horách - ale žádné vojáky.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinova dcera Tichonovová dokončila školu, je kandidátkou fyzikálně…

25.05.2019 16:10 Jekatěrina Tichonovová, označovaná v médiích za mladší dceru ruského prezidenta Vladimira Putina,…

Soud nařídil Moskvě propustit ukrajinské námořníky

25.05.2019 15:42 Mezinárodní soud pro námořní právo dnes nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské…

Putin u Rusů skončil. Většina lidí mu nevěří

25.05.2019 13:12 Prezidentovi Vladimiru Putinovi v současnosti důvěřuje 31,7 procenta Rusů, oznámily dnes deníky…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama