Rusko běsní: Charlie Hebdo zveřejnil karikatury o pádu letadla s Alexandrovci

Moskva – Francouzský časopis Charlie Hebdo se stal symbolem svobody slova. V lednu loňského roku na redakci zaútočili islamisté a povraždili v ní 11 lidí. Před redakcí ještě zabili policistu. Podle mnohých hlasů ale satirický magazín zachází často až příliš daleko. Naposledy se ozvalo Rusko, kterému se nelíbí karikatury na téma pádu ruského letadla s Alexandrovci.

Přidejte svůj názor 106 komentářů

Charlie Hebdo

Charlie Hebdo ve svém posledním vydání otiskl několik karikatur, které si utahují z ruského Akademického souboru písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, který je znám jako Alexandrovci. Jeho členové zahynuli při nehodě Tupolevu Tu-154 v Černém moři. Pozornost však magazín zaměřil také na zavražděného ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova.

Francouzský magazín ve středu otiskl několik karikatur Alexandrovců. Na jedné padá letoun se souborem do moře, zatímco jeden ze zpěváků prohlašuje: „Repertoár souboru Rudé armády se rozšiřuje“. U druhé karikatury se dokonce objevila poznámka: „Špatná zpráva, Putin na palubě nebyl."

To ale pořádně rozzlobilo Rusy, kteří kvůli mrtvým umělcům truchlí. Ruský prezident Vladimir Putin kvůli pádu letadla dokonce vyhlásil na pondělí 26. prosince státní smutek.

Karikatura leteckého neštěstí ruského Tu-154 nad Černým mořem zveřejněná ve francouzském satirickém časopisu Charlie Hebdo nemá nic společného s žurnalistikou a reprezentuje extremismus, uvedla ve středu v reakci na nové číslo satirického magazínu šéfka bezpečnostního a protikorupčního výboru Státní dumy Irina Jarová.

Psali jsme:

„Karikatury Charlie Hebdo jsou mimo lidskou morálku a mimo zákon. Je to extremismus, který nemá nic společného s žurnalistikou a kreativitou,“ cituje političku ruská agentura TASS. „Umělecký výkon této ohavnosti neruší, ale spíše posiluje podstatu - že se jedná o přímou a vědomou toleranci terorismu,“ dodala.

Kresby odsoudil také mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, podle kterého jsou karikatury ohavné a nehorázné. „Pro člověka je ponižující už to, že tomu věnuje pozornost,“ uvedl Konašenkov. Pokud toto „umění“ představuje západní hodnoty, pak jsou ti, kteří za nimi stojí, „ztraceni“, dodal

Německá verze francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo před několika dny také zveřejnila kresbu, která zesměšňuje bezpečnostní opatření po útoku na vánoční trhy v Berlíně. Na kresbě je perníková chaloupka, před kterou se veselí dva perníčky ve tvaru lidských postav. Z otvorů v domku, který je postavený z tradiční pochoutky prodávané na německých vánočních trzích, vyčnívají hlavně pěti zbraní. „Náš způsob života nezmění," zní ironický nápis nad výjevem karikaturisty s přezdívkou Foolz.

Vstupte do diskuze (106)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama