Že pravicoví radikálové chrání před islamisty? Vždyť jsou úplně stejní a mělo by se s nimi stejně jednat, tvrdí britský list

Londýn - 16.června 2016 byla zabita Joe Cox, britská labouristická politička. Její vrah, Thomas Mair, byl napojený na krajně pravicovou stranu Nacionální Aliance (National Aliance), která byla minulý měsíc první stranou podobného typu zakázanou ve Velké Británii. Podle deníku The Telegraph však správná odpověď leží ve vzdělání, nikoliv v legislativě. Krajní pravice by měla být vystavěna podobně osvětovým programům, jako se tomu děje v případě IS.

Vlajka Islámského státu

The Telegraph se domnívá, že vládní zákaz v době internetu neřeší takřka žádným způsobem problém s krajně pravicovými stranami. Zatímco dříve marginální organizace, Nacionální Aliance se v současnosti těší poměrně velké pozornosti a podpoře na sociálních sítích. Její zákaz jen podpoří její sebe-reprezentaci jako oběti zlé vlády, která falešně hlásá demokratické hodnoty svobody vyjádření, ale v konečném důsledku je nejen nedodržuje, ale i svévolně porušuje.

Jediným řešením je podle listu uspořádat podobné vzdělávací programy, jaké jsou zaváděny v boji proti IS - jako je např. soupis sociálních médiích, které IS používá k radikalizaci studentů. „ Proč by nemohl být i pro bílé nacionalistické extremisty?" pokládá rétorickou otázku The Telegraph. Obě organizace jsou si v mnoha směrech podobné, až identické, a proto by měly být vystavěny stejným pravidlům, tvrdí.

Podobnost mezi krajní pravicí a IS nalézá britský list v jejich rétorice a světonázoru. IS vykresluje kalifát jako utopický stát, kde muslimové budou mít náležité společenské postavení a pocit sounáležitosti. Tentýž ideál drží krajní pravice, která sní o utopistickém státu, kde budou běloši mít odpovídající společenské postavení a pocit sounáležitosti. Ti muslimové/běloši, kteří nesouhlasí s jejich ideály, jsou bezvěrci/komunisté a zaslouží si být vyhlazeni, vykresluje The Telegraph podobnosti mezi oběma ideologiemi.

The Telegraph rozeznává jistý paradox mezi tím, že IS i Nacionální Aliance používá nejnovější technologie k šíření své idealistické představy minulého, středověkého „zlatého věku. Nacionální Aliance usiluje o návratu Británie do mýtického věku, kdy se zemích Albionu vyskytovali pouze hrdí anglo-saští válečníci. Podobně IS usiluje obnovu mýtické minulosti, ve kterém muslimové žili v jednotě a slávě.

Jedinou účinnou obranou proti těmto mylným čtením historie jsou podle The Telegraph lekce učené na školách o složitých a skutečných pohybech obyvatelstva a vzestupu náboženství. Učitelé by měli být schopni rozeznat studenty, kteří navštěvují radikální webové stránky a měli by být schopni učit o reálném životě těchto skupin – strádání, které čeká rekruty v Sýrii nebo délka vězeňského pobytu pro pachatele činů násilí motivovaných nacionalistickou ideologií.

The Telegraph končí svůj článek poněkud negativní předpovědí na rok 2017. Navracející se bojovníci z IS budou představovat ještě větší nebezpečí než nezkušení osamělí lvici. I kdyby však byly odstraněny všechny teroristické buňky, bude docházet k sebe-radikalizaci. To platí pro IS, i pro krajní pravici, tvrdí The Telegraph. Pokud se neodstraní kořeny radikalizace, budeme vést prohranou bitvu s jeho symptomy, varuje britský list.

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje