Bezpráví v ulicích, vlastní pravidla, násilí a gangy. Integrační politika selhala, udeřila norská ministryně

Oslo – Norská politička a šéfka konzervativní Pokrokové strany Siv Jensenová tvrdí, že v sousedním Švédsku panuje bezpráví a že se země dostala do bodu zlomu. Něco takového podle ní Norsko nikdy nesmí dopustit.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Jensenová v úterý pronesla plamenný projev, kterým zahájila tvrdý boj o přízeň voličů. Norsko totiž v září čekají všeobecné volby, připomíná server Express.

Ministryně financí, jejíž strana je součástí koaliční vlády spolu s konzervativci, varovala, že nekontrolované přistěhovalectví a nedostatečná integrace představují velkou hrozbu pro pokojný liberální život v zemi.

Poukázala na zmatky, které podle ní panují v sousedním Švédsku, a varovala, že by se mohly rozšířit za hranice v případě, že by vláda nedokázala udržet přísnou imigrační politiku. „Nedostatek integrace může rozdělit naši zemi,“ tvrdila Jensenová.

Psali jsme:  

„Zkušenosti z nejbližších sousedních zemí by měly být budíčkem pro většinu z nás. Bezpráví v ulicích, vlastní spravedlnost, násilí, trestná činnost a aktivity gangů jsou důkazem, že integrační a imigrační politika zcela selhala,“ uvedla.

Zaútočila také na kritiky, kteří ji zesměšňovali kvůli varování, že se z některých švédských oblastí v posledních osmi letech stávají místa, kde neexistuje právo. „V roce 2009 jsem před tímto vývojem varovala během návštěvy oblasti Rosengard v Malmo," připomněla.

„Setkala jsem se s výsměchem a masivní kritikou. Někteří dokonce tvrdili, že Progresivní strana by neměla diskutovat o imigrační politice. Ale stáli jsme si i během této bouře za svým a čas ukázal, že tyto výstrahy byly zcela oprávněné,“ vmetla do tváře svým kritikům.

Psali jsme:  

Pravicová ministryně také slíbila, že její strana nedovolí, aby se výjevy, které se objevují ve Švédsku, projevily i v Norsku. „Oblast Rosengardu se mění v paralelní společnost, kde mají lidé své vlastní sady norem a pravidel, kde zločinci převzali veřejnou sféru a kde je samozřejmostí náboženský extremismus,“ udeřila. „Švédské podmínky nejsou alternativou pro Norsko, alespoň dokud má v této záležitosti nějaké slovo Pokroková strana,“ slíbila.

Švédské úřady opakovaně varovaly, že nemají dostatek prostředků, aby se vyrovnaly s „bezprecedentním" přílivem migrantů do země. Od roku 2015, kdy naplno propukla migrační krize, v zemi vzrostla kriminalita. Podle některých zpráv také policie vytváří jakýsi seznam no-go zón, na kterém by v tuto chvíli měla být asi padesátka oblastí.

Národní policejní komisař Dan Eliasson už dříve uvedl, že potřebuje dalších asi 4100 důstojníků a členů odborného personálu, aby se vypořádal se s nárůstem incidentů. Místo toho ale švédskou policii důstojníci spíše opouští. Celá řada z nich už podala výpověď.

Loading...
Témata: norsko | uprchlíci | Švédsko
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zachránit klima? Akademici navrhují radikální riskantní opatření

16.12.2019 12:00 NÁZOR - Delegáti z téměř všech zemí světa strávili uplynulé dva týdny na klimatickém summitu OSN…

Rusko přišlo o velkou ponorku. V Sevastopolu se potopila i s dokem

15.12.2019 18:34 Aktualizováno V krymském přístavu Sevastopol se v noci na dnešek potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím…

Kvůli zemětřesení v Albánii se zatýká. Devět lidí obviněno z vraždy

15.12.2019 08:25 Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama