Uprchlíci budou bydlet v nově zrekonstruovaném hotelu. Nikdo s námi o tom nediskutoval, rozčilují se místní

Ballaghaderreen - Do irského města Ballaghaderreen má dorazit 80 uprchlíků převážně ze Sýrie, kteří budou ubytováni v nově otevřeném a zrekonstruovaném hotelu. Ballaghaderreen má necelých 2000 obyvatel. Podle rady Roscommon County je opatření pouze dočasné a uprchlíci budou integrováni do jiných komunit po celé zemi, píše TheJournal.ie.

Uprchlíci, ilustrační foto

Radní byly zpraveni o plánu až v pátek odpoledne po e-mailu od ministerstva spravedlnosti. Následně byla na sobotu svolána ranní schůze, aby úředníci ministerstva mohli informovat členy krajské rady o tom, co se chystá a jaké zařízení bude k dispozici uprchlíkům. Podle radního Ivana Connaughtona důvodem, proč se informace k členům rady dostaly tak pozdě, je, že se jedná o nouzové opatření.

Abbeyfield Hotel obsahuje 35 pokojů, dalších 29 bytů má na svém areálu. S jeho využitím jako uprchlického centra se počítá na dva roky. Hotel má pojmout maximálně 240 osob, primárně je nastaven pro rodiny a děti.

Doposud do Irska dorazilo 240 lidí, z toho 50% nezletilých. Dalších 160 má dorazit z Řecka v následujících měsících. Podle ministerstva spravedlnosti uprchlíkům bude poskytnuta mezinárodní ochrana ve lhůtě zhruba 12 týdnů a jejich pobyt v hotelu má být krátkodobý. Uprchlíci budou rozmístěni do dalších obcí Irska, tvrdí mluvčí ministerstva. 

Psali jsme:  

Hotel byl prý jediný, který splňoval podmínky a byl k dispozici v přiměřené lhůtě. Vhodnost místa byla posuzována též podle dostupnosti služeb na místní úrovni.

Objevují se však hlasy, které upozorňují na nutnost externích zdrojů, aby město bylo schopno zvládnout požadavky, které na něj klade péče o migranty. „Musíme vědět, jaké další zdroje budou zavedeny, abychom byli přesvědčeni, že tito lidé jsou náležitě zaopatřeni. Ale také musíme mít jistotu, že obec a město Ballaghaderreen jsou schopny vypořádat se s příchodem těchto lidí, kteří potřebují vysokou úroveň podpory," říká senátorka Maura Hopkins, která je rodačkou z Ballaghaderreenu.

Liam Callaghan, radní z Castlereaghu, neskrývá určité roztrpčení z toho, jak náhle byla rada zpravena o nutnosti učinit z hotelu centrum pro uprchlíky. Říká, že hotel byl zrekonstruován v létě a očekávalo se, že bude sloužit jako turistické zařízení. „To je nyní vyhozeno z okna. Z tohoto směru zde bude zklamání," tvrdí. Podle něj si je nutné položit otázky, jak integrovat uprchlíky a jak to ovlivní školský systém v Ballaghaderreenu. Největším problémem však pro něj je nedostatek dialogu o těchto záležitostech ze strany ministerstva.

Témata: uprchlíci | irsko | Hotely

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 12:52 Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Související:

Právě se děje