Už to nikdy nezkoušejte! Klaus promluvil pro ruskou propagandu vašim jménem, a tohle řekl

Moskva - Český exprezident Václav Klaus zavítal do Moskvy a během Gajdarského fóra poskytl rozhovor proruskému propagandistickému webu Sputnik. Zdůraznil v něm například, že sankce proti Rusku jsou nesmyslné, a podle něj se na tom shoduje celé Česko, které je nepodporuje. Tvrdí také, že další odchody z Evropské unie po vzoru brexitu nebudou, protože to politici zakázali.

Václav Klaus

Klaus na úvod zdůraznil, že je velký odpůrce eura a obecně jednotné evropské měny pro nehomogenní země. Nevidím proto důvod, aby Česká republika do eurozóny vstupovala.

Podotkl, že všechny průzkumy veřejného mínění říkají, že lidé si to nepřejí, a považuje to za nejsilnější slovo "ne" v celé Evropě. "Já s vámi moc nesouhlasím, že některé země plánují vystoupit z eurozóny. Já vím, že Itálie má obrovské problémy a že je pro ni nerozumné, aby v té eurozóně setrvávala, ale já jsem neslyšel jedinou vážnou seriózní myšlenku, že by se něco takového mohlo stát," řekl Sputniku.

Klaus také tvrdí, že by bylo racionální zrušit protiruské sankce, kterými se podle něj ničeho nedosáhlo, "Česká republika, myslím, není žádným fanatickým podporovatelem těchto sankcí," tvrdí s tím, že sankce nepochybně oslabily ruskou ekonomiku.

Psali jsme:  

Podle něj to nejen oslabilo obchod, ale zhoršilo investiční situaci a vedlo k tomu, že řada zahraničních firem přestala investovat do Ruska. Podotkl, že i české podniky na to doplatily a sankce považuje za hloupé, nerozumné opatření.

Co naopak považuje za pozitivní je brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie. "Myslím, že tím bylo masově, miliony lidí potvrzeno, že si nepřejí dnešní formu evropského integračního procesu. A de facto Britové byli jediní, kteří dostali možnost, aby to předvedli nahlas. Protože nikde jinde se takové referendum dělat nebude, to už bruselští politici dostatečně vysvětlili všem zemím, aby se o nic takového nepokoušeli!" dodal rázně.

Podle něj tedy šlo o významný signál, nemyslí si ale, že budou následovat další brexity. Pokud, tak čeká pouze rozvolňování podmínek evropského unifikačního procesu.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje