Těší se Rusko na změny v USA? Z Kremlu přišla zajímavá zpráva

Moskva - Moskva si nedělá žádné iluze, že by americký tlak na Rusko zeslábnul hned po nástupu Donalda Trumpa. Dnes to uvedl tajemník vlivné bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Samozřejmě, že za daných podmínek nemůžeme se zvolením Donalda Trumpa hovořit o zásadních změnách v rusko-amerických vztazích. Neděláme si iluze ohledně rychlého oslabení kroků ke strategickému zadržování Ruska," uvedl Patrušev v rozhovoru, který v pondělí zveřejní vládní list Rossijskaja gazeta. Z interview dnes citovaly ruské tiskové agentury.

Ke zlepšení rusko-amerických vztahů bude podle Patruševa zapotřebí důsledná a usilovná práce. "Jsme k takové práci připraveni. Samozřejmě na základě rovnoprávnosti a vzájemného respektu," zdůraznil.

Patrušev současně tvrdil, že vláda Baracka Obamy neodůvodněně obviňuje Rusko z hackerských útoků na Ameriku, ale ignoruje skutečnost, že většina serverů se nalézá v USA a Washington je využívá k výzvědným a dalším cílům, zaměřením na zachování americké dominance ve světě. Současně si postěžoval, že Rusko zaznamenalo "citelné zvýšení" pokusů zvenčí poškodit ruské počítačové systémy.

"Jsou to případy hackerských útoků, jakož i nepovolený sběr osobních údajů. Široce se využívají světoví operátoři a uplatňované metody se neustále vyvíjejí," prohlásil.

Sám Trump se v rozhovoru s listem The Wall Street Journal vyjádřil, že zatím ponechá v platnosti sankce proti Rusku, později by je ale mohl zrušit, jestliže Moskva projeví dostatek vstřícnosti. "Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?" uvedl Trump v rozhovoru.

Témata: Rusko | USA | Donald Trump
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama