Savčenková chce vyměnit Krym za Donbas. A už jsou tu velmi ostré reakce

Kyjev/Simferopol – Kontroverzní ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková navrhla, aby se Ukrajina načas zřekla Krymu, anektovaného v březnu 2014 Ruskem, a to oplátkou za to, že dostane zpět východoukrajinský Donbas, ovládnutý proruskými separatisty. A nejen z Krymu teď přichází velmi rázná odpověď.

Naděžda Savčenková navštívila Prahu (12. ledna 2017)
doporučujeme

Tento návrh je nereálný, neboť nenajde podporu mezi obyvateli Donbasu. V Simferopolu to oznámil novinářům předseda krymské Státní rady Vladimir Konstantinov. Jeho slova citují ruské agentury.

„Tento výrok nemá nic společného s realitou. Jeďte na Donbas a zeptejte se lidí. Situace je tam neustále složitější… Teď je nutné vycházet z názorů obyvatel a vést s nimi dialog. Přejí si to? Zeptejte se je a pochopíte, že říká naprosto nerealizovatelné věci," tvrdí Konstantinov.

Psali jsme:  

Refat Chubarov, zákonodárce a vůdce etnické menšiny krymských Tatarů, která čelí po anexi Krymu útisku ze strany ruských orgánů, řekl, že poznámky Savčenkové jsou „nejen extrémně nepřijatelné a hluboce urážlivé, [ale] i cynické a zrádné vůči všem občanům Ukrajiny a krymským Tatarům, [z nichž někteří] jsou stále drženi jako rukojmí ruskými okupanty".

Nadšení svými slovy nevzbudila ani mezi svými politickými kolegy. „Nebudeme vyměňovat Krym za Donbas a ani se nevzdáme Donbasu. Vezmeme si zpět každý metr ukrajinské země," cituje server rádia Svobodná Evropa Irynu Heraščenkovou, mluvčí ukrajinského parlamentu. „Budeme bojovat o celou Ukrajinu. Ukrajina je Kyjev a Lvov, ale také Krym, Doněck a Luhansk."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama