K syrským jednáním jsme přizvali i Američany, oznámil Lavrov

Damašek/Moskva - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Moskva na syrské mírové rozhovory pozvala také Spojené státy. Rozhovory mají začít v kazašské metropoli Astaně 23. ledna a proti americké účasti v minulých dnech vznesl námitky Írán. 

Sergej Lavrov

Washington pozvání zatím vyhodnocuje, citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického diplomata. Jednání v Astaně se budou konat jen několik dní poté, co se funkce amerického prezidenta ujme Donald Trump. Vzhledem k tomu, že spolu s prezidentem Barackem Obamou končí i ministr zahraničí John Kerry, který se účastnil několika pokusů o dojednání příměří v Sýrii, rozhodnutí, zda dorazit do Astany bude již na Trumpově administrativě.

Ministerstvo zahraničí po odstoupení Kerryho dočasně povede náměstek ministra pro politické otázky Tom Shannon. Ve funkci bude do té doby, než americký Senát potvrdí v úřadu Trumpova šéfa diplomacie Rexe Tillersona.

Jednání zprostředkovalo Rusko, Turecko a také Írán. Pozvánku na jednání dostal i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Syrský prezident Bašár Asad dnes sdělil, že Damašek očekává, že se bude jednat hlavně o příměří a distribuci humanitární pomoci. Zda dojde i na politická jednání, podle Asada není jisté, protože stále není jasné, kdo přesně se rozhovorů zúčastní.

Asadova vláda ve středu oznámila, že její delegaci povede vyslanec při OSN Bašár Džaafarí a že v ní budou i zástupci armády. Opozice svou delegaci stále sestavuje. Mají v ní být i zástupci skupin bojujících proti Asadovu režimu. Cílem jednání s „teroristickými skupinami" je podle Asada příměří a diskuse o tom, jak opoziční skupiny zapojit do dohody o usmíření.

Příměří v Sýrii platí od 30. prosince, netýká se teroristických skupin a boje na několika místech trvají.

Do Astany byl pozván také zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který v Kazachstánu povede tým expertů OSN. Jak zmocněnec již dříve uvedl, doufá, že rozhovory povedou k podpoře plánovaných jednání o Sýrii pod záštitou OSN, která se mají od 8. února konat v Ženevě.

Poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland upozorňuje, že na sebe Rusko, Turecko a Írán, kteří jsou garanty současného příměří, vzaly nesmírnou zodpovědnost. Dodal, že navzdory „ukončení nepřátelských akcí" se pomoc k lidem, kteří to nejvíce potřebují, stále nedostává. Obě válčící strany podle něj dělají všechno pro to, aby zabránily tomu, že se pomoc dostane k ženám, dětem a zraněným z té druhé strany.

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje