Do Běloruska bez víz? Nový Lukašenkův dekret podráždil Rusko

Minsk - Běloruský prezident Alexander Lukašenko chce do země přilákat více turistů. Vydal proto výnos, podle kterého busou moci za měsíc občané 80 zemí, včetně celé EU, přicestovat do Minsku na pět dní bez víz, bez poplatků a bez čekání.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Podmínkou bezvízového pobytu je podle BBC přicestovat přes minské letiště. Tam nízkonákladové společnosti nelétají, a tak se sotva povede ušetřit na letence. Je ale třeba brát zřetel na to, že roční vízum stálo Evropana 150 eur (asi 4000 Kč) a jednorázové 60 eur (asi 1600 Kč).

Až tak výhodné se to nezdá pro návštěvníky ze sousedních zemí. Třeba Litevci platili za jednorázové vízum 25 eur (asi 675 Kč) a cesta vlakem, která z Vilniusu do Minsku trvá něco přes dvě hodiny, je výhodnější než letadlem.

Běloruští představitelé i místní komentátoři označují nová pravidla jen za první krok. S sebou je třeba mít platný pas, peníze (přibližně 23 eur na každý den pobytu) a platné cestovní pojištění na částku nejméně 10.000 eur (asi 270.000 Kč).

Moskva je ještě víc podrážděná

"Často se u nás tvrdí, že co je dobré pro Bělorusy, bude dobré i pro cizince," připouští Valentin Cechmejster ze svazu cestovních kanceláří.

"Bezvízový vstup je samozřejmě neobvyklý pokrok u konzervativního vedení. Jsou za tím ale přízemní důvody: oni potřebují peníze," usoudil analytik Aljaksandr Klaskovskij.

Myslí si ale, že přínos bezvízového styku neřeší problém s investiční přitažlivostí země. Křehkou duši investorů podle něj spíše ovlivňují příběhy o podnikatelích, kteří skončili v poutech, anebo kterým úřady zkonfiskovaly podniky.

Běloruská diplomacie netají, že na oplátku očekává podobnou odpověď od Západu. Postup Minsku sází na rozvoj spolupráce s Evropou v době, kdy vztahy s Ruskem ochladly.

"Moskva, která se cítí jako obležená pevnost pod palbou západních sankcí, už dala najevo závist a podráždění. Prý Lukašenko přechází k Západu a vykašlal se na Rusy. Jinou věcí je, nakolik jsou tyto fobie opodstatněné. Čistě psychologicky však Lukašenkovo počínání může zkomplikovat vztahy i probíhající mnohavrstevný konflikt mezi Minskem a Moskvou, který trvá už přes rok a který se týká plynu, ropy, potravin, propagandy i peněz," poznamenal Klaskovskij.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama