Kam až bude Rusko ochotno zajít? Evropě hrozí, že se stane druhou Ukrajinou, varuje vlivný think tank

Kyjev - Ruské kybernetické ovlivňování amerických voleb je jedním z nejvíce diskutovaných témat dneška. Po celé Evropě se objevují iniciativy, které si za cíl kladou boj s falešnými zprávami. Rusko si vyzkoušelo jejich šíření v době ukrajinské krize. Její příklad nám může posloužit jako varovné znamení před věcmi příštími, píše think tank Atlantic Council.

Ilustrační fotografie

Zatímco Ukrajina už třetí zimu čelí ruské hybridní válce, Západ si začíná pomalu uvědomovat její nebezpečí, začíná svou analýzu Atlantic Council. Svědčí o tom množství aktivit, které činí Západ pro boj s falešnými zprávami. Evropská Unie v roce 2015 zřídila East Stratcom, jednotku zaměřenou na odhalování dezinformací vycházejících z proruských médií a kolujících po EU. Z zemí EU obzvláště Atlantic Council zmiňuje Českou republiku, která zřídila Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Německo se též chystá zřídil podobný institut před národními volbami na letošní podzim. Na začátku ledna 2017 nejvíce autoritativní švédsky ústav zahraniční politiky vydal zprávu obviňující Rusko z vedení informační války proti této skandinávské zemi.

Mnohé z těchto snah jsou přímou reakcí na falešné zprávy generované Ruskem v nedávných amerických prezidentských volbách. Kdyby ale politici věnovali větší pozornost ukrajinskému případu, píše Atlantic Council, západní publikum by nemuselo být tak zranitelné. Od samého počátku, informační válka hrála klíčovou roli v útoku Moskvy na Ukrajinu. Ruské televizní kanály vysílaly archivní záběry nesouvisejících nepokojů maskovaných jako zpravodajství v reálném čase z Krymu. Ruští vojáci se dovedně stylizovali do role místních „sebeobranných jednotek." Pouliční bitvy s "ukrajinskými" ozbrojenci byly naaranžovány pro kamery.

Jak se konflikt rozšířil na východ Ukrajiny, taktiky Kremlu se staly ještě ambicióznější. Autobusy plné ruských občanů přijely do krajských ukrajinských měst, aby tito občané zde vystupovali jako místní demonstranti. Sociální média sloužila jako ideální půda pro rozšíření kremelských konspiračních teorií o neonacistech i amerických tajných službách, kteří se stávali aktéry falešných zvěrstev jako bylo například až mýtické ukřižování tříletého chlapce, líčené s hrůznými podrobnostmi v hlavním vysílacím čase na ruské státní televizi.  

Tyto osvědčené techniky se ukazují jako stejně účinné, i když jsou aplikované i na ty státy, které nepatřily pod dřívější Sovětský svaz, tvrdí Atlantic Council a dodává některé příklady. Na počátku roku 2016 Německo zakusilo protesty inspirované učebnicovým falešným zvěrstvem sestávajícím z fiktivního hromadného znásilnění ruské imigrantky skupinou muslimských imigrantů. Podobné Kremlem šířené dezinformace se objevily i případě referend o EU v Nizozemsku a Velké Británii a též v prezidentských volbách v Americe, zvyšujíce obecnou paniku a pomáhajíce těm, co v souladu s ruskými zájmy protestují proti muslimům a EU.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka byla Ukrajina v posledních dvou měsících terčem 6500 kybernetických útoků. Cílem většiny z nich byly vládní orgány. Dá se očekávat, že tato kybernetická válka zasáhne v roce 2017 ve velké míře též vládní orgány v rámci EU s úmyslem paralyzovat státní aparát, oslabit důvěru v něj a vyvolat hnutí proti-establishmentu. V rámci ukrajinské krize se Rusku povedlo vykreslit protesty na Majdanu jako americké spiknutí tím, že uvolnilo uniklé rozhovory mezi americkým velvyslancem na Ukrajině a jeho kolegy z ministerstva zahraničí. Podobné pro-ruské narativy se pravděpodobně budou objevovat i evropském kontextu, přičemž nejpravděpodobnější kandidátkou špehování je Angela Merkelová jakožto jedna z nejmocnějších politických oponentek Ruska.

Podle Atlantic Council ruské šíření falešných alarmujících zpráv bude nejvíce intenzivní v době volebních cyklů evropských zemí. Ty poskytují nejlepší příležitost pro stupňování existujícího napětí a zhoršování místních křivd. Rusko si tuto taktiku vyzkoušela na Ukrajině, kde se snažilo přehánět vliv krajně pravicových skupin v zemi. V případě evropských zemí vzhledem k poměrně vstřícnému postoji mnoha těchto místních krajně pravicových skupin k Rusku spíše budou zdůrazňována nebezpečnost plíživé islamizace a slabost multikulturní politiky prosazované liberálními demokratickými institucemi. Jakékoliv zvýšené protesty a skandály Rusko obratem využije na mezinárodní mediální scéně k šíření poplašných zpráv v dalších zemích.

Jak daleko bude chtít Rusko skutečně zajít? Bude evropské státy taktéž čekat invaze „zelených mužíků“? Jen málokdo v současnosti věří, že Kreml by riskoval vystupňování svých současných hybridních operací na úroveň ozbrojeného konfliktu v rámci EU. Nicméně, dodává Atlantic Council, nepovedený ruský převrat v Černé Hoře na konci roku 2016 je připomínkou toho, že ozbrojené agrese hybridní povahy zůstávají konstantní hrozbou na periferii EU, od Balkánu po Pobaltí. I když se takové scénáře mohou zdát bizarní, Ukrajina taktéž nevěřila, že by se někdy Rusko uchýlilo k násilí – a podívejte, jak to s ní dopadlo, varuje Atlantic Council.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje