Skok do neznáma, píše ruský tisk o Trumpovi. Schůzka s Putinem hned tak nebude

Moskva - Republikán Donald Trump se včera stal 45. prezidentem USA. Ruský prezident Vladimir Putin je připraven setkat se s novým šéfem Bílého domu, ale uspořádání takové schůzky potrvá měsíce. Také ruský tisk dnes komentuje Trumpovu inaugurační řeč.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

"Nebudou to příští týdny, ale doufejme v nejlepší a to, že schůzka se uskuteční v nejbližších měsících," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS v rozhovoru poskytnutém britské stanici BBC. "Nepochybuji, že Putin bude připraven," dodal.

Moskva opakovaně dala najevo, že považuje nástup nového šéfa Bílého domu za příležitost ke zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi, které za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy klesly na bod mrazu.

"Není to náš člověk. Je to americký člověk," řekl Peskov na Trumpovu adresu v ruské státní televizi. Propadat nějakým iluzím by podle mluvčího bylo velkou chybou, protože rozpory mezi Moskvou a Washingtonem budou i za Trumpa. Pro bilaterální vztahy je ale důležité, aby se spory řešily dialogem. "Jsme dvě největší země na světě. Bez třenic, střetů zájmů existovat nemůžeme," objasnil Putinův mluvčí.

Trumpův projev "byl současně smířlivý a útočný" a z reakcí politiků a veřejnosti je zřejmé, že "v americkém vedení dozrává bolestné přerozdělení sfér vlivu", míní Gazeta.ru. Putinův zmocněnec pro podnikatele Boris Titov nicméně upozornil, že značná část finančních elit Trumpa podporuje, na rozdíl od elit politických.

Psali jsme:  

"K budování pragmatické spolupráce je zapotřebí vzájemný zájem. Dnes mám dojem, že Rusko jako podnikatelský partner Ameriku moc nezajímá," dodal Titov.

Samo přání Donalda Trumpa a Vladimira Putina zlepšit vztahy nestačí, míní i analytička Olga Olikerová. "Aby se dalo mluvit o možném průlomu, Rusko v libovolném případě bude muset Spojeným státům něco nabídnout. Těžko teď říci, co by to mohlo být," připustila.

"Rozdíly byly obrovské," srovnává Kommersant Trumpův inaugurační projev s řečí Baracka Obamy v roce 2013. Zatímco prezident-demokrat hodně hovořil o ekologii a vřelejším přijímání přistěhovalců, Trumpův projev byl věnován především domácí a sociální politice.

"Změna moci ve Washingtonu se v západních politických kruzích přijímá jako přinejmenším katastrofa, ne-li konec světa," píše Moskovskij komsomolec.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama