Trumpa čeká největší obchodní výzva jeho kariéry. Vladimír Putin

Moskva - Trump na tiskové konferenci 11. ledna řekl, že „pokud Putin preferuje Donalda Trumpa, považuji to za aktivum, ne pasivum. " Jinými slovy, Trump se bude snažit využít domnělé osobní preference, které k němu má Putin chovat, ku vlastnímu politickému prospěchu. Jak však ukazují příklady jiných politiků, kteří se snažili pěstovat osobní vazby s ruských prezidentem, ne vždy to přináší politické dividendy. Agentura Bloomberg přináší seznam těch, co politicky obchodovali s Putinem.

Vladimir Putin, ruský prezident

Barack Obama

Obam doufal, že pokud bude mít s Ruskem „konstruktivní vztah,  založený na společném respektu a vzájemného zájmu, budeme se moci vrhnout dopředu.“ Zpočátku to vypadalo, že se jeho naděje vyplní. USA a Rusko v roce 2010 podepsaly smlouvu o jaderných zbraní a rovněž se dohodly, že Američané budou moci převézt vojenský materiál do Afghánistánu přes ruské území. Po opětovném nástupu Putina do prezidentského úřadu v roce 2012 se vztahy zhoršily. Napětí kulminovalo v roce 2014 ruskou anexí Krymu. Dalšími hřebíčky do rakve rusko-amerických vztahů byla válka v Sýrii a ruské vměšování se do amerických voleb, jehož následkem vyhnal Obama 35 diplomatů.

George W. Bush

Předchůdce Obamy se po setkání s Putinem v roce 2001 o něm vyjádřil jako o „přímém a důvěryhodném muži“, který je „hluboce oddaný své zemi.“ Putin přistoupil na americké zrušení Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany (Anti-Ballistic Missiles, ABM) a byl první zahraniční vůdce, který volal Bushovi po 11.září. Nechal taktéž lodě NATO, aby dodaly vojenskou techniku do Afghánistánu přes ruské území. Bushův pohled na Putina se změnil na hořké rozčarování poté, co Putin napadl spojence USA Gruzii v srpnu 2008.

Gerhard Schröder

Bývalý kancléř Německa z roku 1998- 2005 Putina nazval „bezchybným demokratem.“ Schröder kultivoval vztahy s Ruskem, oponoval invazi do Iráku a dohodl výstavbu nového plynovodu pod Baltským mořem z Ruska do Německa. Po skončení své politické kariéry začal pracovat pro ruského vývozce plynu Gazprom, což vyvolalo velkou kritiku. Další kontroverzi vyvolala fotografie, na které je zachycen v medvědím objetí s Putinem, pořízená v době vrcholící krize na Ukrajině.

Angela Merkelová

Nástupkyně Schrödera patří mezi Putinem nejvíce respektované politiky vůbec. To jí však nebrání, aby nebyla zároveň jedna z jeho největších oponentek. Merkelová chtěla pokračovat v navazování obchodních vztahů nastartovaných Schöderem a přitom se vyhnout jeho příliš těsným vazbám na ruského prezidenta. Dokončila baltský ropovod a dokázala znásobit obchod mezi oběma zeměmi téměř o polovinu. Nicméně, v roce 2014 mezi oběma státníky došlo k hlubokému rozkolu vyvolaného jednáním Ruska na Ukrajině, jehož důsledkem bylo zavedení sankcí vedených Německem. Německé tajné služby soudí, že jako pomstu se bude Rusko snažit ovlivnit německé volby v roce 2017.

Nicolas Sarkozy

Bývalý prezident Francie chápal Putina jako pragmatického muže, s kterým je možné nalézt „společnou řeč“. Sarkozy hrál klíčovou roli při zprostředkování příměří s Putinem poté, co Rusko vpadlo do Gruzie, což byl velký diplomatický triumf pro Francii. Za jeho vlády velké francouzské společnosti, jako je Renault, uskutečnily velké obchody v Rusku. Sarkozy uzavřel s Putinem francouzské zbrojní dohody, které byl jeho nástupce nucen zrušit kvůli Ukrajinské krizi. Sarkozy pokračuje ve velebení Putina, s kterým se několikrát soukromě setkal.

Viktor Janukovyč

Prezident Ukrajiny v roce 2010-2014 byl Putinem otevřeně podpořen v roce 2004 při jeho prvním pokusu stát se prezidentem. Jeho první volební vítězství bylo zvráceno díky rozšířeným lidovým protestům proti nesrovnalostech v hlasování. Pomocí Moskvy se Janukovyč navrátil na ukrajinskou politickou scénu v roce 2010 a později se mu podařilo získat ruské miliardy pro svou vládu. Jeho snaha o balancování mezi Západem a Východem žalostně selhala, když Janukovyč náhle odstoupil z dohod s EU, což vedlo k násilným pouličním protestům. Nyní je v exilu v Moskvě.

Alexandr Lukašenko

Současný prezident Běloruska od roku 1994 patří mezi jednoho z nejbližších spojenců Ruska i k jedněm z nejhlasitějších podporovatelů ruského prezidenta. Rozkročen mezi Západem a Východem,  daří se mu financovat svou 23letou vládu s obou stran a přitom si udržet nezávislost. Hrál důležitou roli v jednáních, která vedla k mírové dohodě v roce 2015, jejímž cílem bylo ukončení války ve východní Ukrajině.

Michail Chodorkovskij

Kdysi nejbohatší ruský podnikatel a vlastník Jukos Oil Co. se snažil získat větší politickou moc podporováním opozice. Jukos se stal v Rusku největší ropnou společností a Chodorkovskij měl nakročeno k dohodě s ExxonMobilem. Nakonec však skončil na deset let ve vězení obviněn z daňových úniků. Podle něj ale jeho obvinění byla učiněná na politickou objednávku. Po svém omilostnění se vydal do exilu do Londýna, kde se snaží zbytek svého bohatství použít k tomu, aby se uskutečnilo odstoupení Putina z moci.

Michail Fridman

Ruský podnikatel, manažer a filantrop získal Putinovo požehnání pro 7 miliardovou obchodní dohodu o vytvoření TNK-BP, ropné společnosti ve společném vlastnictví s BP (dříve British Petroleum) a oproštěné od politiky, aby se zabránilo vyvolání kremelského hněvu. TNK-BP se stala jednou z největších a nejziskovějších ruských ropných společností a učinila z Fridmana jednoho z nejbohatších mužů v zemi. Korektní vztahy s Putinem se mu vyplatily, když jemu a jeho ruským partnerům bylo umožněno, aby prodali svůj podíl v TNK-BP státní ropné společnosti za zhruba 14 miliard $ v roce 2013.

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje