Chystá se obrovský zvrat na Ukrajině. Bude mít Rusko utrum?

Kyjev - Ukrajinská krize probíhá již déle než tři roky a zatím se nezdá, že by bylo řešení na obzoru. Na východě země umírají vojáci, civilisté i povstalci a všechny tábory navíc sužuje krutá zima. Podle posledních zpráv by ale celý konflikt mohl letos skončit.

Ukrajinská armáda

Ministr pro dočasně okupovaná teritoria Ukrajiny Vadim Černyš v televizním vysílání 5. kanálu prozradil, že podle ukrajinské vlády se letos podaří získat kontrolu nad částmi Donbasu okupovanými povstalci. Za poslední tři roky by to bylo zřejmě poprvé, kdy by se skutečně mohlo schylovat k ukončení krize.

Psali jsme:  

Vzápětí ale upozornil, že nelze stoprocentně slíbit, že se letos povede krizi ukončit. Prozradil ale, že se v současné době vypracovávají plány na vrácení obsazených částí zpět do rukou ukrajinského područí a následně by se mohli do okupovaných částí opět vrátit civilisté, kteří z nich kvůli neustálým střetům utekli.

Vládní plán ale doprovází řada problémů. Kyjev podle něj prakticky neví, co se na východě země v tuto chvíli děje, ani v jakém stavu jsou tamní civilisté. Není si také jistý, kolik údajných ruských vojáků se na území ve skutečnosti nachází.

Tisíce Rusů na dovolené?

Podle ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka jde ale řádově o tisícovky vojáků. Oddíly proruských separatistů mají na Donbasu zhruba 35 000 bojovníků, které podporuje 5000 členů ruské armády.

Povstalci jsou přitom vyzbrojeni stejně dobře jako jednotky ukrajinské armády. Mají k dispozici 600 tanků, 1300 kusů další bojové techniky, 760 dělostřeleckých systémů a na 300 raketometných systémů. Ukrajina proto musí také přijít s plánem, který by odrazil těžkou defenzívu separatistů.

Příměří nefungují

Mezi ukrajinskou armádou a separatisty byla řada pokusů o dojednání příměří a klidu zbraní, v mnoha případech ale bylo porušeno. Podle Poltoraka proběhly tisíce pokusů o dohodnutí klidu zbraní, které povstalci sabotovali, zatímco ukrajinská strana podle něj minské dohody respektovala.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už dříve v Kyjevě uvedl, že během bojů se separatisty na Donbasu přišlo o život přes 2500 ukrajinských vojáků a 7500 civilistů.

Veškerá vina za smrt a zranění Ukrajinců podle něj spočívá na ruském vedení, které přítomnost svých vojsk v zemi nadále popírá. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale není tak jednoduché přesně určit, že se v místě střetů ruská armáda skutečně vyskytuje. OBSE totiž dokáže sledovat zhruba jen 13 procent pohybů zbraní, separatisté totiž volný pohyb pozorovatelů v regionu přísně omezují.

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Související:

Právě se děje