Saakašvili zůstává vůdcem gruzínské opozice

Tbilisi - Předsedou největší gruzínské opoziční strany zůstane její bývalý vůdce, exprezident Michail Saakašvili, Bude tomu tak minimálně do doby, dokud nebude moci vrátit do vlasti.

Michail Saakašvili

Rozhodl o tom sjezd Sjednoceného národního hnutí (UNM) v Tbilisi.

Sjezdu hlavní opoziční strany předcházel odchod významné části vůdců hnutí, včetně 21 z 27 poslanců zvolených za UNM, kteří se rozešli se Saakašvilim ve zlém a rozhodli se založit vlastní stranu.

"Michail Saakašvili je politickým uprchlíkem před režimem, z politických důvodů byl zbaven gruzínského občanství, ale sám se nikdy nezřekl funkce předsedy UNM, a tak se usnášíme nezvolit předsedu, dokud se Michail Saakašvili nebude moci vrátit do Gruzie," citovala stanice BBC na své ruskojazyčné stránce z rezoluce, kterou tisíce delegátů a hostů pátečního sjezdu přijaly bouřlivými ovacemi. Zaza Bibilašvili z vedení UNM označil prázdné křeslo předsedy za symbolické gesto vzdoru, které nijak nebrání běžné práci strany.

Ještě dříve se část poslanců zvolených za UNM v čele s bývalým starostou Tbilisi Gigim Ugulavou dožadovala zvolení nového předsedy poté, co Saakašvili přišel o gruzínské občanství kvůli tomu, že přijal občanství Ukrajiny.

Saakašvili byl gruzínským prezidentem v letech 2004-2013, po odchodu z funkce využil nabídky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a stal se gubernátorem významné Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Nedávno se ale s Porošenkem rozešel, zřekl se funkce a zakládá opoziční stranu.

Ve vlasti je bývalý šéf státu stíhán, úřadům se nicméně nepodařilo dosáhnout ani vydání mezinárodního zatykače na Saakašviliho. Názory samých Gruzínů na reformátora Saakašviliho se silně liší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

reklama