V Rusku stíhají pět Rusů za činnost v ukrajinském Pravém sektoru

Moskva - Ruské úřady stíhají pět Rusů, které podezírají, že se zúčastnili konfliktu v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Ne však v řadách proruských separatistů, ale v Pravém sektoru.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Uvedla to agentura Interfax. Pravý sektor je krajně pravicová ukrajinská organizace, která sehrála klíčovou roli při svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, v Rusku je zakázaná jako extremistická.

"Začalo trestní stíhání Igora Čudinova, Gennadije Chamrajeva, Georgije Stockého, Romana Strigunkova a Alexandra Valova," řekla Interfaxu mluvčí Vyšetřovacího výboru, což je ruská obdoba americké FBI.

Čudinov to v řadách Pravého sektoru dotáhl na zástupce velitele jedné z bojových jednotek a Chamrajev se jako řadový válečník "aktivně zúčastnil trestné operace proti civilnímu obyvatelstvu" Donbasu, jak říká Moskva válečnému tažení Kyjeva proti povstalcům. Ty ukrajinská strana označuje za teroristy, popřípadě ruské okupanty.

Zbývající tři obvinění Rusové se jako aktivisté Pravého sektoru účastnili demonstrací a pochodů a na internetu podle ruských úřadů šířili radikální ideje, "včetně fašismu a nacionalismu". Dva Rusové tedy bojovali v ukrajinských řadách na skutečné a další tři na ideologické frontě, jak poznamenal internetový list Gazeta.ru.

Po Janukovyčově pádu a útěku do ruského exilu v únoru 2014 Rusko o měsíc později anektovalo Krym, v dubnu pak na ruskojazyčném Donbasu vypuklo povstání. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů, Rusko to odmítá, připouští nejvýše účast dobrovolníků. Konflikt si mezitím vyžádal skoro 10.000 mrtvých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama