Putin si nebral servítky. Jsou horší než prostitutky, rozčiloval se

Washington/ Moskva - Trump je v médiích ve vztahů k Rusku vykreslován dosti rozdílně. Pro jedny je nevědomou loutkou, s kterou si ruský prezident dělá co chce a kterou vychytrale využívá k vlastním cílům. Jiní v něm vidí tolik očekávaného prezidenta, jehož postoj k Rusku nebude motivován ideologickou nenávistí, a který na rozdíl od svého předchůdce skutečně uskuteční obnovu vztahů s Ruskem. Ruská televizní síť RT považuje obě perspektivy za dosti zjednodušující.

Vladimir Putin, ruský prezident

Rusko zcela nepochybně doufá v zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si stěžoval na nepřístojné jednání předcházející administrativy. Doufá, že ta nová bude mít odlišný přístup a nebude se „uchylovat k dvojím standardům za účelem boje proti terorismu.“

Poukázal též na prudký růst americké špionážní činnosti během Obamova druhého funkčního období. Obvinil vyzvědače z toho, že se uchylují k stále bizarnějším  způsobům působení inkognito v Rusku, které zahrnují např. transvestitismus. Američané se podle něj též vměšují do domácí politiky tím, že v přestrojení se účastní shromáždění opozice.

Ruský prezident Vladimír Putin si už vůbec nebral servítky. Na tvrzení, že Moskva se nějak spolčila s Trumpem v jeho kampani, odpověděl, že „prostituce je ošklivý společenský jev," a dodal, že lidé, kteří stojí za "výmysly" proti Trumpovi „jsou horší než prostitutky."  Podle ruského prezidenta jsou spekulace, že Moskva má "kompromat" na amerického prezidenta, jasně falešné.

Psali jsme:  

„Když Trump navštívil Moskvu před několika lety, nebyl politickou postavou. Nevěděli jsme nic o jeho politických ambicích; on byl jen podnikatel, jeden z nejbohatších amerických lidí. Takže si někdo myslí, že naše zpravodajské služby jdou po každém americkém miliardáři? Samozřejmě, že ne, je to úplný nesmysl, " řekl Putin.

„Neznám pana Trumpa osobně, nikdy jsem se s ním nesetkal, a nevím, co bude dělat v  mezinárodní aréně. Takže nemám žádný důvod na něj útočit nebo ho kritizovat ho za něco, nebo jej chránit nebo cokoliv jiného,“ vyjádřil se Putin k obviněním, že podporoval Trumpa v prezidentské kampani. Samotná Hilary Clintonová byla překvapená z výsledku, stejně jako celý svět,říká RT. Pokud by skutečně v tom ruské služby měly prsty, znamenalo by to, že vědí víc než všechny agentury veřejného mínění, sázkové kanceláře či analytici  v Americe, upozorňuje RT a dodává, že to je asi tak pravděpodobné jako je znát čísla, která budou vylosována příští týden v loterii.

Optimismus z budoucnosti rusko-amerických vztahů

Přesto, i RT uznává, že Rusko dívá spíše pozitivně na Trumpův příchod k moci. Jeho odmítnutí americké „výjimečnosti“, na jejímž základě USA vyvážely demokracii, a najmutí lidí patřících do realistické školy státnictví – jako státní tajemník Rex Tillerson – vzbuzuje v Rusku přinejmenším mírný optimismus. Kreml bude chtít využít této jedinečné příležitosti jak nejvíc bude moci. Jeho klíčovými požadavky budou pravděpodobně ukončení vměšování USA ve vnitřní politice zemí v ruském vnitrozemí, zejména povzbuzením "barevných revolucí", a zastavení rozšiřování NATO na východě. Moskva též bude chtít po Washingtonu uznání jejího záboru Krymu a aby donutil Kyjev plně uplatňovat Minskou dohodu.

Trump na druhou stranu bude chtít mnohé na oplátku. S největší pravděpodobností se bude chtít dohodnout na společném vojenském tažení proti IS a dalším teroristických skupinám. Též zřejmě bude chtít po Rusku, aby se nevměšovalo do vnitřních záležitostí členských států NATO a a bude chtít slib, že nedojde k budoucímu ohrožení Pobaltí. Návrat Donbasu a Luhansku pod Kyjev je důležité pro urovnání konfliktu na Ukrajině, Washington tedy zřejmě bude trvat na tom ,aby Moskva zpacifikovala místní rebely. Vzhledem k Trumpově obchodnímu duchu se dá očekávat, že bude usilovat o zvýšení obchodní výměny mezi oběma zeměmi a získat pro USA výhodný, až prominentní přístup k místním zdrojům.

Psali jsme:  

Nejproblematičtějším bodem diskuzí mezi USA a Ruskem bude podle RT nejpravděpodobněji Čína. Zvláště během krize na Ukrajině, Rusko výrazně pěstovalo užší vztahy k Pekingu. Trump vůbec neskrývá, že pro něj Čína představuje Velkého nepřítele – roli, kterou pro předchozí prezidenty hrálo Rusko. Kreml by se díky tomu mohl ocitnou ve velmi nepříjemné pozici. Trump bude tlačit na to, aby se Rusko přidalo k němu v jeho boji vůči Číně. To by mohlo uspokojit ty části ruského vedení, které nikdy nesouhlasily s Putinovým obratem k Asii. Zároveň by se to v dlouhodobém horizontu mohlo Rusku nevyplatit. Trump nemusí obhájit úřad v roce 2021 a jeho nástupce by mohl znovu obrátit čínsko-ruské role.

Vzhledem k demokratické povaze americké politiky je pro Moskvu obtížné dlouhodobě strategicky plánovat, jak se zachová Washington. Příkladem může být Německo, které mělo Bushově vlády de facto pozici nepřítele díky odmítání války v Iráku, aby stalo se nejbližším spojencem USA během Obamovy administrativy díky společným liberálním hodnotám. Nyní ale Trump kritizuje Německo za jeho migrační politiku. Moskva si je vědoma těchto nejasností a též toho, že Trump nemá stoprocentní podporu své strany. Republikáni proslulý svým jestřábím postojem vůči Rusku budou zřejmě ve značné míře bojkotovat Trumpovy snahy o spojení se s Ruskem. Nicméně, i přesto Rusko zůstává optimistické, co se týče budoucnosti rusko-amerických vztahů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje