Svět se připravuje na válku? Garbačov varuje v magazínu Time

Moskva – Někdejší vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov v komentáři pro magazín Time varuje, že má dnešní svět před sebou řadu problémů. Za ten největší považuje militarizaci politiky a závody ve zbrojení.

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.

„Dnešní svět je zaplaven problémy. Zákonodárci se zdají být zmateni a ztraceni. Ale žádný problém dnes není naléhavější než militarizace politiky a nové závody ve zbrojení. Zastavení a zvrácení tohoto ruinujícího závodu musí být naší nejvyšší prioritou. Současná situace je příliš nebezpečná,“ varuje Gorbačov.

Poukazuje na to, že do Evropy bylo přivezeno více vojáků, tanků a obrněných transportérů a že ruské zbraně jsou rozmisťovány tak, jako „kdyby měly střílet z bezprostřední blízkosti“. „Zatímco státní rozpočty se snaží financovat základní sociální potřeby lidí, vojenské výdaje rostou. Vždy se snadno najdou peníze na sofistikované zbraně, jejichž zhoubná síla je srovnatelná se zbraněmi hromadného ničení; na ponorky, jejichž jediná salva může zničit půl kontinentu; na systém protiraketové obrany, který narušuje strategickou stabilitu,“ myslí si někdejší sovětský politik.

Psali jsme:  

Politici a vojenští představitelé mluví stále více bojovně. Komentátoři a televizní osobnosti se k bojovnému sboru přidávají. Všechno to vypadá, jako by se svět připravoval na válku, tvrdí Gorbačov. Připomíná, že ve druhé polovině 80. let zahájil Sovětský svaz a USA proces umožňující snižování počtu jaderných zbraní a snížení jaderné hrozby, díky čemuž bylo 80 procent jaderných zbraní nashromážděných během roků studené války vyřazeno z provozu a zničeno.

„Ničí bezpečnostní nebyla omezena. Nebezpečí, že v důsledku technického selhání nebo nehody, vypukne jaderná válka, bylo sníženo. Bylo toto dosaženo především díky povědomí představitelů hlavních jaderných mocností, že jaderná válka je nepřijatelná. V listopadu 1985 na prvním summitu v Ženevě vedoucí představitelé Sovětského svazu a USA prohlásili: Jaderná válka nemůže být vyhrána a nesmí být nikdy bojována. Naše dva národy nebudou usilovat o vojenskou převahu. Tento výrok vyvolal úlevu po celém světě,“ vysvětluje.

Psali jsme:  

Poukazuje na fakt, že už tehdy se světoví vůdci shodli, že jaderné zbraně mohou být použity pouze za jedním účelem – předcházení válce. A že konečným cílem by měl být svět bez jaderných zbraní. „V současné době však jaderná hrozba opět roste. Vypadá to reálně. Vztahy mezi velmocemi jdou už několik let od desíti k pěti. Obhájci hromadění zbraní a vojensko-průmyslového komplexu si mnou ruce. Musíme se z této situace vymanit. Musíme obnovit politický dialog, jehož cílem budou společná rozhodnutí a společné akce. Existuje názor, že by se dialog měl zaměřit na boj proti terorismu. To je skutečně důležitý a naléhavý úkol. Ale jako jádro normálního vztahu a partnerství to nestačí,“ varuje bývalý vůdce SSSR.

Důraz by podle něj měl být kladen především na prevenci a snižování jaderného arzenálu. „Cílem by mělo být dosáhnout shody nejen na stanovení stropu jaderných zbraní, ale také na protiraketové obraně a strategické stabilitě. V moderním světě musí být války zakázány, protože žádný z globálních problémů, kterým čelíme, válka nevyřeší – ani chudobu, ani životní prostředí, migraci, populační růst, nebo nedostatek zdrojů,“ upozorňuje Gorbačov.

„Apeluji na členy Rada bezpečnosti OSN zodpovědné za mezinárodní mír a bezpečnost - učiňte první krok. Konkrétně navrhuji uspořádat zasedání Rady bezpečnosti na úrovni hlav států a přijmout usnesení o tom, že jaderná válka je nepřijatelná a že nesmí být nikdy vedena. Myslím, že iniciativa, která by přijala takovou rezoluci, by měla vycházet od Donalda Trumpa a Vladimira Putina - prezidentů dvou národů, které drží 90% světového jaderného arzenálu, a tudíž nesou zvláštní odpovědnost,“ píše pro Time.

Připomíná také, že prezident Franklin D. Roosevelt kdysi řekl, že jednou z hlavních svobod je svoboda od strachu. „Miliony lidí dnes nesou břemeno strachu a stresu a to je hlavním důvodem pro militarismus, ozbrojené konflikty, závody ve zbrojení, a jaderný Damoklův meč. Zbavit svět tohoto strachu, aby byli lidé svobodnější – to by se mělo stát společným cílem nás všech. Bylo by pak mnohem snazší řešit celou řadu dalších problémů. Je čas rozhodnout se a začít jednat,“ burcuje.

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Související:

Právě se děje