Braňte naši zemi. Porošenko pozval jednotky NATO na Ukrajinu. Mají se postavit Rusku?

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos, který jednotkám Spojených států a dalších členských zemí NATO umožní účast na vojenských akcích na území Ukrajiny. NATO tak dostalo podle zahraničních médií v případě Ukrajiny zelenou.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

O výnosu informovaly zahraniční agentury a podle nich Porošenko schválil i účast ukrajinských jednotek na manévrech mimo území země, a to v Británii, Německu, Polsku, Litvě, Dánsku, Jordánsku, Bulharsku, Gruzii, Rumunsku a na Slovensku.

Zákon, který povoluje účast cizích jednotek na mezinárodních manévrech na Ukrajině, schválil ukrajinský parlament 19. ledna. Stalo se tak na výslovnou Porošenkovu žádost.

Podle dosavadní legislativy na ukrajinském území nesmí působit žádné vojenské formace cizích států. Není přípustné ani umístění zahraničních vojenských základen.

Zahraničním jednotkám se proto umožňuje vstup na ukrajinské území výhradně na základě specifického zákona. Ten ale může předložit pouze prezident a parlament jej musí pokaždé schválit.

Tisíce vojáků, lodě, letadla

Agentura Ukrinform uvedla, že na Ukrajině se letos za účasti USA, členů NATO a členů programu Partnerství za mír v době od ledna do prosince 2017 uskuteční příprava jednotek ukrajinských ozbrojených sil. Jde o mezinárodní kontingent do 3000 vojáků s výzbrojí a vojenskou technikou.

V době od července do září se v rozmezí 25 dnů uskuteční americko-ukrajinské námořní cvičení Sea Breeze 2017. Zákon předpokládá účast do 2500 vojáků, do deseti lodí, pět ponorek, deseti letadel a vrtulníků a do 60 kusů kolové techniky.

Dalších manévrů s kódovým označením Rapid Trident 2017 se podle zákona může zúčastnit až 2000 vojáků s technikou a výzbrojí, maximálně šest letadel a deset vrtulníků. Cvičení má trvat celkem 25 dní v období od června do listopadu.

Manévry mají mimo jiné sloužit k zastrašení Ruska, které podle tamní vlády nadále podporuje proruské separatisty operující na východě země. I přes dlouho trvající konflikt se ale situace neuklidňuje, počet útoků naopak stoupá a loni se oproti roku 2015 zčtyřnásobil. Dosáhl počtu 4449, přičemž 3417 z nich spáchali podle IHS proruští separatisté v Doněcké lidové republice.

Krize skončí letos?

Ministr pro dočasně okupovaná teritoria Ukrajiny Vadim Černyš v televizním vysílání 5. kanálu nedávno prozradil, že podle ukrajinské vlády se letos podaří získat kontrolu nad částmi Donbasu okupovanými povstalci. Za poslední tři roky by to bylo zřejmě poprvé, kdy by se skutečně mohlo schylovat k ukončení krize.

Vzápětí ale upozornil, že nelze stoprocentně slíbit, že se letos povede krizi ukončit. Prozradil ale, že se v současné době vypracovávají plány na vrácení obsazených částí zpět do rukou ukrajinského područí a následně by se mohli do okupovaných částí opět vrátit civilisté, kteří z nich kvůli neustálým střetům utekli.

Vládní plán ale doprovází řada problémů. Kyjev podle něj prakticky neví, co se na východě země v tuto chvíli děje, ani v jakém stavu jsou tamní civilisté. Není si také jistý, kolik údajných ruských vojáků se na území ve skutečnosti nachází.

Psali jsme:  

Podle ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka jde ale řádově o tisícovky vojáků. Oddíly proruských separatistů mají na Donbasu zhruba 35 000 bojovníků, které podporuje 5000 členů ruské armády.

Povstalci jsou přitom vyzbrojeni stejně dobře jako jednotky ukrajinské armády. Mají k dispozici 600 tanků, 1300 kusů další bojové techniky, 760 dělostřeleckých systémů a na 300 raketometných systémů. Ukrajina proto musí také přijít s plánem, který by odrazil těžkou defenzívu separatistů.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje