Modřiny zůstanou v Rusku bez trestu. Poslanci zmírnili zákon o domácím násilí

Moskva - Ruští poslanci dnes opět zmírnili zákon o domácím násilí, trestným činem již nebudou například facky nebo pohlavky. Někteří zákonodárce se ale obávají, že to jen povede k nárůstu neohlášených případů, kdy muž týrá manželku.

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákon poslanci zpřísnili přitom teprve v červenci loňského roku. Rodičovská sdružení ale změnu kritizovala kvůli obavám, že "rodiče půjdou na dva roky do vězení i za plácnutí dítěte". Proto bojovala za právo na "tradiční výchovu dětí", píše list Kommersant.

Pro zmírnění zákona dnes zvedlo ruku 380 z 383 přítomných poslanců, komunistická frakce nehlasovala. Podle nového znění zákona budou jen za přestupek považovány násilné činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost. Bez trestního postihu tak zůstanou modřiny a podlitiny. Druhý podobný případ bude už posuzován jako trestný čin.

Psali jsme:  

Přestože se třetí a zároveň poslední čtení v parlamentu obvykle považuje za formalitu při schvalování zákona, rozpoutal tento návrh vášnivou debatu. Lídr liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij tvrdil, že není vůbec potřeba zasahovat do záležitostí rodin.

"Vstupujte do manželství z lásky a roďte takové děti, které nebudete bít," dodal. Poslanec komunistické strany Jurij Sinelščikov prohlásil, že návrh zákona "upevní násilí jako normu chování". "Doteď se ženy zřídkakdy obracely na policii kvůli násilnickému manželovi; odteď to však budou dělat ještě méně často," varoval.

Znepokojení nad následky dekriminalizace domácího násilí v Rusku vyjádřil nedávno generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin to ale odmítl jako "nepřípustný nátlak" a prohlásil, že zákon rodiny posílí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama