Rusko má obrovský problém. Doporučená řešení ignoruje

Transparency International zveřejnila svůj aktuální Index vnímání korupce, přičemž nejlépe se umístily Dánsko, Nový Zéland, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, zatímco nejhůře dopadly Somálsko, Jižní Súdán, Severní Korea, Sýrie a Jemen. Od této skupiny pak nebylo příliš vzdáleno Rusko, které okupuje 131 příčku ze 176, konstatuje Anton Pominov, ředitel ruské sekce Transparency International, v komentáři pro server Moscow Times.

Ruská vlajka
doporučujeme

Rusko ignoruje rady

Faktory, které zajišťují nejlepší hodnocení jsou zřejmé - demokracie, politická soutěž, nezávislá justice, svobodný tisk a silná hospodářská rozvinutost, poukazuje Pominov. "Naopak, je stejně jasné, že reálná absence státu - například v Somálsku, Sýrii a Jižním Súdánu - garantuje poslední místo v žebříčku," vysvětluje ředitel. Dodává, že další garancí chabého ratingu je centralizovaná státní moc na úkor občanské společnosti a právní odpovědnosti.   

Rusko je pak příkladem tohoto trendu a v posledních pěti letech ukázalo jen minimální změny, když se jeho hodnocení zlepšilo pouze o jeden bod ze sta, uvádí aktivista. Upozorňuje, že přetrvávající nízký rating pro Rusko je obzvláště šokující ve světle vysoce medializované protikorupční kampaně, která byla v zemi loni zahájena.

Zpráva Transparency International obsahuje i doporučení, co dělat pro posun na žebříčku, ale Rusko tyto rady ignoruje, kritizuje Pominov. Tvrdí, že vedení země namísto nich zahájilo čistě symbolickou bitvu s korupcí a není možné zvednout mu rating pouze na základě direktiv typu "usvědčit 300 lidí z korupce" či "zatknout gubernátora", a to nezmění ani fakt, že loni došlo v Rusku poprvé k zatčení federálního ministra.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.      

"Tyto kroky jsou povrchní a nedokážou řešit kořeny problému - instituce," deklaruje aktivista. Vysvětluje, že v prosinci 2014 Transparenci International doporučila zavést ochranu tzv. whistleblowerů, elektronický systém pro přiznání příjmů a majetku veřejných představitelů, odstranění rozsáhlých omezení tisku a občanských organizací zabývajících se bojem s korupcí, jelikož takové institucionální změny by ovlivnily korupční situaci v zemi pozitivním směrem.  

Transparency International nadále vystupuje proti zvyšování počtu protikorupčních pracovníků v bezpečnostních službách, byť takový krok může být teoreticky efektivní, podotýká ředitel. Dodává, že ve skutečnosti může mít jednoduše opačný efekt. Pominov tak vyjmenovává doporučení Rusku pro rok 2017: předložit a schválit zákon o lobbingu a ochraně whistleblowerů, přimět policejní složky reagovat na odhalení v tisku, zajistit ekonomickou nezávislost soudů na moci výkonné a zapojit se do mezinárodních snah o odhalování původu majetku a skutečných vlastníků   

Trest smrti není řešení

"Televizní pořad o zatčení dalšího vysoce postaveného představitele je pochopitelně výbornou ukázkou iniciativy státu. Jen tento rok proběhly desítky takových soudů," uznává aktivista. Doplňuje však, že protikorupční opatření na institucionální úrovni v sobě sice nenesou PR pozlátko takových procesů, ale jsou mnohem efektivnější. V Číně je za korupci trest smrti, každý usvědčený představitel je zastřelen a nahrazen jiným, ale nikdo si nemůže být jistý, že ho nepotká stejný osud, uvádí Pominov. Soudí, že se nejedná o efektivní cestu k náboru nových úředníků a už vůbec ne o dobrý boj s korupcí.     

Transparency International namísto toho předkládá Rusku jiné návrhy: soudci by měli být voleni a přidělování případů má být náhodné a Rusko se musí konečně zapojit do mezinárodní snahy zabavovat nelegálně získaný majetek.

Pominov poukazuje na další důležitou skutečnost - žádná z prvních dvaceti zemí v žebříčku nemá problém s nezávislostí médií či aktivitami občanské společnosti. Každý rok tak Transparency International vysvětluje, že média jsou spojenci v boji s korupcí, nikoliv nepřátelé státu, což platí i o svobodných volbách, které musí být svobodné pokaždé, nikoliv jen občas, konstatuje aktivista. Dodává, že nic z uvedených poznatků není obzvlášť originální, vyučují se na většině politologických a ekonomických kateder a potvrzuje je i životní praxe.

Země v první třetině žebříčku toho mají více společného než rozdílného, ale existují státy a politici, které chtějí jít vlastní cestou, píše ředitel. "V lepším případě jdou přes palubu. V tom horším jde o zkorumpované autokraty. Zloději a korupčníci by měli být pochopitelně potrestání," deklaruje Pominov. Dodává však, že nelze očekávat dlouhodobé výsledky či posun v žebříčku Transparency International jen na základě represe, jelikož samotný boj korupci neporazí. K takovému vítězství je nezbytné budovat instituce, uzavírá aktivista.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama