U Avdijivky v Donbasu vypukly prudké boje. Kyjev nechce mír, reaguje Rusko

Moskva/Kyjev - Nové boje u města Avdijivka na východě Ukrajiny si vyžádaly mrtvé a zraněné na obou stranách. Úřady sdělily, že jsou připraveny evakuovat z ohrožených částí města asi 8000 obyvatel. Střety vypukly v neděli, pokračovaly celé pondělí a neustaly ani v noci na dnešek. Moskva na to reaguje slovy, že Kyjev nechce plnit mírové dohody z Minsku.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Stejně jako doposud se vládní jednotky a proruští separatisté z vyprovokování bojů obviňují navzájem. Podle jedněch i druhých zaútočil nepřítel.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dnes tvrdil, že Moskva má "spolehlivé údaje" o tom, že v pondělí útočily ukrajinské dobrovolnické oddíly za "podpory i účasti" ukrajinských ozbrojených sil. Podrobněji se k tomu nechtěl vyjadřovat, nicméně prohlásil, že je zřejmé, že Kyjev nechce plnit dohody.

"Takové agresivní aktivity (...) z našeho hlediska jasně svědčí o neochotě ukrajinského vedení a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka plnit minské dohody," dodal Peskov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na poradě s armádními veliteli pochválil ukrajinské vojáky za skvělou obranu svých pozic v Avdijivce. "Neexistuje žádný rozkaz neodpovídat na ničivou palbu, (ukrajinští vojáci) mají všechny možnosti se bránit, ale neodpovídají palbou, když zločinci, ruské bojůvky, rozmísťují děla, tanky a raketomety přímo v obytných čtvrtích," prohlásil. Za této situace nelze podle něj pomýšlet na odvolávání sankcí proti Rusku coby "agresorovi".

Moskva vyzvala Západ, aby nedovolil Kyjevu skoncovat s mírovými dohodami z Minsku. 

Americké ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo hluboké znepokojení nad vyhrocením bojů a vyzvalo k okamžitému příměří. "Spojené státy jsou hluboce znepokojeny vyhrocením násilí na východě Ukrajiny," oznámilo americké ministerstvo zahraničí, které poukázalo na to, že v oblasti jsou tisíce civilistů bez elektřiny nebo tepla. 

Podle informací z pondělního večera si boje u Avdijivky vyžádaly za 48 hodin nejméně 11 mrtvých. Agentura Ukrinform dnes napsala, že armáda má další tři mrtvé vojáky a 20 zraněných. Separatisté zase informovali o čtyřech zabitých bojovnících. Obě strany se zmiňují i o mrtvých civilistech, počty ale neuvádějí.

Kvůli intenzivní palbě ze zbraní, které měly být již dávno stažené daleko od frontové line, přišla podle ukrajinských médií Avdijivka o dodávky tepla i vody. Dělostřelecká palba také zničila rozvodné zařízení uhelného dolu Zasjaďko, což mělo za následek výpadek proudu. Pod zemí tak uvízlo 203 horníků, které bude nutné dostat ven ručně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama