Ruská kontrapropaganda: Armáda zřídila jednotky pro "informační operace"

Moskva – Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes v dolní komoře ruského parlamentu oznámil, že ruská armáda zřídila jednotky pro „informační operace". Jejím cílem je chránit ruské národní zájmy.

Ruská vlajka

Podle ministra jsou nové útvary mnohem účinnější, než veškeré dosavadní prostředky armádní kontrapropagandy. „Byla vytvořena vojska informačních operací, která jsou mnohem efektivnější a silnější než cokoli, co jsme dřív v oblasti kontrapropagandy vytvořili," řekl poslancům Šojgu. „Propaganda musí být chytrá, odborná a účinná," řekl ministr. Podle šéfa branného výboru Státní dumy Vladimira Šamanova byly jednotky vytvořeny "na ochranu zájmů národní obrany a pro boj v informační sféře".

Západní analytici poukazují na fakt, že se Rusko v oblasti kybernetické propagandy angažuje už dlouho, stejně jako tajné služby a armády mnoha jiných zemí. Podle zpráv evropských a amerických špionážních agentur se Rusko touto cestou pokouší destabilizovat západní společnosti a ovlivňovat volby. Moskva k tomu používá falešné zprávy a útoky hackerů. To ale Rusko dlouhodobě odmítá.

Šéf Vojenského výboru NATO, generál Petr Pavel, minulý týden v Mnichově prohlásil, že Evropa musí od Ruska očekávat falešné zprávy, jejichž cílem bude podkopat důvěru v alianci. Jako příklad uvedl smyšlené zprávy o znásilnění litevské dívky německými vojáky. „Rusko netěší rozmísťování jednotek NATO v blízkosti svých hranic, takže pravděpodobně využije legální cesty, jako je propaganda, aby ovlivnilo veřejné mínění proti tomuto rozmísťování," uvedl.

Na boj s propagandou se zaměřila také Česká republika. Letos začalo fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení. Podle ministra vnitra Milana Chovance by lidé měli díky CTHH získat pravdivou informaci během několika minut nebo hodin, útvar ale prý nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru.

Na poli propagandy se kromě ruského ministerstva obrany chce angažovat i ruská diplomacie. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes v Moskvě novinářům řekla, že ministerští úředníci se pustili do projektu „odhalování smyšlených zpráv západních médií". Za příklad vylhané zprávy označila mluvčí informaci o tom, že stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin, který v pondělí náhle zemřel v New Yorku, podlehl srdečnímu záchvatu. Západní novináři se podle Zacharovové zpronevěřili pravdě tím, že o příčině smrti informovali ještě před vydáním oficiální lékařské zprávy.

Britská vláda povolila další výjimky z nařízení o povinné karanténě

24.07.2021 16:03 Britská vláda povolila další výjimky ze svého nařízení o povinné desetidenní karanténě pro všechny,…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

24.07.2021 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Breivikovo citování Klause je zneklidňující, české adresy si vybral cíleně…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Nechal se bohužel inspirovat i českou stopou. Masový vrah Anders Behring Breivik, který…

Vakcíny fungují, ujišťuje expertka z Oxfordu. Objasňuje hospitalizace…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Hlavní britský vědecký poradce Patrick Vallance oznámil, že 40 % pacientů s covidem-19…

Ruská vláda označila za zahraničního agenta nezávislé médium The Insider

23.07.2021 19:23 Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další…

Papež František po operaci neodslouží nedělní mši

23.07.2021 14:04 Papež František kvůli nedávné operaci neodslouží nedělní mši, která byla naplánovaná ještě před…

Zaměstnanci britských supermarketů dostanou výjimku z nařízené karantény

23.07.2021 10:12 Britská vláda dnes oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou…

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie…

22.07.2021 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah…

V Británii hrozí kvůli vysokému počtu nakažených nedostatek potravin a…

22.07.2021 20:51 Aktualizováno Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem…

Rusko zažalovalo Ukrajinu u soudu pro lidská práva ve Štrasburku

22.07.2021 12:58 Rusko poprvé podalo u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na jiný stát. Ukrajinu obvinilo ze…

Související:

Právě se děje